Článek
Dlouhodobou mezinárodní spolupráci na oběžné dráze Země poznamenává mimořádné napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.
V červenci ředitel Roskosmosu sdělil, že se Moskva z mezinárodního projektu začne stahovat po roce 2024. Nyní uvedl, že Rusko bude na projektu ISS spolupracovat i po roce 2024 v závislosti na technickém stavu ISS, ale „s vysokou pravděpodobností“ zůstane až do roku 2028.
Rusko ukázalo model vlastní vesmírné stanice
Rusové odejdou z ISS? Politováníhodné, ale oficiální zpráva nepřišla, reagují Američané
Roskosmos dříve oznámil, že Rusko chce vybudovat vlastní orbitální stanici, což bude hlavní priorita této agentury v oblasti pilotované kosmonautiky.
ISS je od roku 1998 společným projektem amerického vesmírného úřadu NASA, Roskosmosu, Evropské kosmické agentury (ESA), Japonska a Kanady. Moskva v souvislosti s protiruskými sankcemi kvůli válce na Ukrajině dříve uvedla, že provoz ruských lodí využívaných k zásobování ISS bude narušen a že sankce ovlivní i ruský segment ISS, který koriguje pohyb stanice. Vyhrožoval zejména bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Putin odvolal šéfa Roskosmosu Rogozina
Roskosmos se dohodl na další spolupráci s NASA
Navzdory rozkolu se nicméně NASA a Roskosmos dohodly na pokračování společných letů na ISS. Orbitální komplex tak v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem.
Což demonstroval i aktuální let Sojuzu.
Nové osazenstvo stanice
„Ve středu v 15:54 SELČ odstartovala ze vzletové rampy 31/6 na kosmodromu Bajkonur nosná raketa Sojuz 2.1a s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-22 (posádka Prokopjev, Petelin, Rubio). Od horního stupně se kosmická loď oddělila 8 minut a 46 sekund po startu,“ shrnul na Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Více než tři hodiny poté, v 19:06 SELČ, se k modulu Rassvet na ISS pilotovaná kosmická loď Sojuz MS-22 připojila.
V 19:06:34 SELČ se k modulu Rassvet na Mezinárodní kosmické stanici ISS připojila pilotovaná kosmická loď Sojuz MS-22. Posádka stanice se tak rozroste o ruské kosmonauty Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petelina a amerického kosmonauta Francisca Rubia. pic.twitter.com/ghEygD887w
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) September 21, 2022
Posádka stanice se tak rozrostla o ruské kosmonauty Sergeje Prokopjeva a Dmitrije Petelina a amerického astronauta salvadorského původu Francisca „Franka“ Rubia.
The Soyuz crew ship with three new crew members is pictured above South America approaching the station for a docking at 1:11pm ET today. https://t.co/yuOTrYN8CV pic.twitter.com/IjDPlTUkz9
— International Space Station (@Space_Station) September 21, 2022
Mimo nich bylo podle Václavíka na palubě Sojuzu i 120 kg dalšího nákladu: jídlo, hygienické potřeby, oblečení, dokumentace, osobní předměty a obalový materiál pro devět experimentů.
Ruští kosmonauti pracovali venku u ISS skoro osm hodin
Nová trojice se připojila k ruským kosmonautům Olegu Artěmjevovi, Denisi Matvějevovi a Sergeji Korsakovovi z Roskosmosu, americkým astronautům z NASA Bobu Hinesovi, Kjellu Lindgrenovi a Jessice Watkinsové a jejich kolegyni, Italce Samantě Cristoforettiové z Evropské vesmírné agentury (ESA), kteří na ISS v současnosti působí.
We had a spectacular view of the #Soyuz launch!
— Samantha Cristoforetti (@AstroSamantha) September 21, 2022
Sergey, Dmitry and Frank will come knocking on our door in just a couple of hours… looking forward to welcoming them to their new home! #MissionMinerva pic.twitter.com/b6PP8L6AEl
Rubio, Prokopjev a Petelin stráví na ISS šest měsíců, Prokopjev vyrazil do vesmíru již podruhé, pro zbývající dva astronauty jde o první let. Jak připomíná agentura AFP, Rubio je prvním americkým astronautem, který cestoval na vesmírnou stanici na palubě ruské lodi od ruské invaze na Ukrajinu letos 24. února.
KOMENTÁŘ: Kosmické potíže USA – Alex Švamberk
Situace na oběžné dráze se má změnit 29. září odletem Sojuzu MS-21. „Ano, 29. září odletí od ISS Sojuz MS-21 s Artěmjevem, Korsakovem a Matvějevem,“ potvrdil pro Novinky popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kanceláře a České astronomické společnosti.
Stav připojených kosmických lodí k Mezinárodní kosmické stanici ISS po dnešním příletu Sojuzu MS-22. Situace se změní 29. září odletem Sojuzu MS-21. pic.twitter.com/N7XlyPfQXj
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) September 21, 2022
Následovat bude podle něj poté v říjnu přílet mise SpaceX Crew-5, tj. loď Dragon 2 (Crew Dragon) s Američany Nicole Aunapuovou Mannovou a Joshem Cassadou, dále Ruskou Annou Kikinovou a Japoncem Kóičim Wakatou.
Do vesmíru poletí první Američanka domorodého původu. Bude navíc velitelkou
A posléze odlet z ISS kosmické lodi s misí SpaceX Crew-4 (Lindgren, Hines, Watkinsová, Cristoforettiová).