Článek
O „usazení“ sondy na měsíční orbitě informovala na komunikační platformě Telegram ruská vesmírná agentura Roskosmos.
Příští týden má modul přistát na měsíčním povrchu v oblasti jižního pólu. Raketa, která vynesla sondu do vesmíru, odstartovala minulý týden v pátek v 02:11 moskevského času (01:11 SELČ) z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.
The Russian Luna-25 probe carried out its lunar insertion burn at 0857 UTC Aug 16 and is now in lunar orbit, according to Izvestiya: https://t.co/EUbNzErgkr
— Jonathan McDowell (@planet4589) August 16, 2023
Umístění stanice na oběžnou dráhu Měsíce se povedlo poprvé v moderní historii Ruska, uvedl Roskosmos v prohlášení.
Ruští výzkumníci zpracovávají první data z modulu Luna, který míří na Měsíc
Dodal, že všechny systémy modulu fungují normálně. Vstup na oběžnou dráhu umožnily dva zážehy motorů. Poprvé se motory zažehly v 11:57 moskevského času na 243 sekund, podruhé na 76 sekund, upřesnila vesmírná korporace.
Institut kosmického výzkumu Ruské akademie věd (IKI RAN) zveřejnil informace o úspěšném oživení palubních přístrojů na sondě Luna 25. Uveřejnil také několik snímků, které pořídily kamery systému SLS-L. Na prvním je část samotné sondy, na dalších dvou pohled na Zemi a Měsíc. pic.twitter.com/GNvfIyJbWb
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) August 14, 2023
Luna-25 je první ruský projekt svého druhu za posledních téměř 50 let. Navazuje na poslední lunární misi Sovětského svazu, Luna-24, která v roce 1976 dokázala přistát na Měsíci, odebrat vzorky a vrátit se na Zemi.
Na Měsíci má ruský modul zkoumat jižní pól a zaměří se mj. i na pátrání po vodě. Sonda bude shromažďovat a analyzovat vzorky půdy. Agentura TASS podotkla, že cílem je také vyzkoušet hladké přistání v obtížném terénu měsíčního jižního pólu.