Článek
Ve středu o tom informovala agentura Interfax. Kononěnko je na ISS v rámci svého pátého kosmického letu a potřetí na pozici velitele této orbitální stanice.
„V úterý 4. června ve 23:00:20 SELČ překonal Oleg Kononěnko další metu. Dosáhl 1000 dní strávených na oběžné dráze v průběhu svých pěti misí na Mezinárodní kosmické stanici. Z ISS by se měl vrátit 24. září a dosáhnout by tak mohl krásných kumulovaných 1111 dní na oběžné dráze,“ shrnul na síti X specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a pražského ČVUT.
V úterý 4. června ve 23:00:20 SELČ překonal Oleg Kononěnko další metu. Dosáhl 1000 dní strávených na oběžné dráze v průběhu jeho pěti misí na Mezinárodní kosmickou stanici. Z ISS by se měl vrátit 24. září 2024 a dosáhnout by tak mohl krásných kumulovaných 1111 dní na oběžné dráze pic.twitter.com/IKRfD2OkFv
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) June 5, 2024
Samotný rekord nejdelšího kumulovaného pobytu ve vesmíru překonal Kononěnko letos v únoru, jeho předchozím držitelem byl od roku 2015 rovněž ruský kosmonaut Gennadij Padalka, který ve vesmíru pobyl celkem 878 dní, 11 hodin, 29 minut a 48 sekund.
Ruský kosmonaut má rekord v délce pobytu ve vesmíru
Spolu se svým kolegou Nikolajem Čubem a americkou astronautkou Loral O’Harovou odcestoval Kononěnko k ISS loni v polovině září.
„Musíte být výjimeční, abyste dosáhli takového rekordu,“ řekl serveru Spaceflight Now odborník na zdravotní dopady při pobytu v kosmu Emmanuel Urquieta.
Zároveň vyjádřil naději, že podobných rekordmanů bude do budoucna více s tím, jak se lidstvo připravuje na vystavění lunárních základen či cesty na Mars.
Rekordní nepřetržitý pobyt v kosmu: 437 dní
Držitelem nejdelšího nepřetržitého pobytu ve vesmíru je ruský kosmonaut Valerij Poljakov. Ten v letech 1994 až 1995 strávil 437 dní na ruské orbitální stanici Mir.
Na druhém místě je taktéž Rus Sergej Avdějev, který na Miru pobyl na konci předchozího tisíciletí 379 dní.