Článek
Mezinárodní vědecká stanice může vzniknout na povrchu Měsíce, případně na oběžné dráze okolo něj, poznamenal list Kommersant a dodal, že Rogozin dříve označil Čínu za hlavního partnera Ruska při výzkumu Měsíce.
Rusové už nechtějí spolupracovat s Američany na plánované venušské stanici
Memorandum počítá s tím, že Moskva a Peking společně vypracují „cestovní mapu” k vytvoření lunární stanice a také budou těsně spolupracovat při plánování, projektování, rozpracování, uskutečnění a využití tohoto projektu.
Rusové slibují širší mezinárodní spolupráci
Roskosmos podle agentury Reuters také ujistil, že obě země budou podporovat mezinárodní spolupráci na tomto projektu a nabídnou rovnoprávný přístup jakémukoliv státu, který se zapojí.
Čína chystá vypuštění základního modulu vlastní vesmírné stanice
Dokument nicméně neupřesňuje žádný harmonogram kroků ani částky investované do projektu, upozornila agentura AFP.
Reuters poznamenal, že Rusko a Čína v posledních letech prohlubují své vztahy, a to zejména od roku 2014, kdy ruská anexe ukrajinského Krymu poškodila vztahy se Západem.
Rogozin: Rusko nikdy nebylo součástí měsíčního programu USA
Kommersant v souvislosti s čínsko-ruským memorandem připomněl lednové zprávy z neoficiálních zdrojů, že Rusko vyloučili z expertní skupiny posuzující perspektivy vytvoření stanice Gateway, která má obíhat okolo Měsíce, což je projekt amerického vesmírného úřadu NASA.
Dva základní moduly stanice Gateway dopraví k Měsíci SpaceX, rozhodla NASA
Důvodem mohly být ustavičné stížnosti Moskvy na nedostatečnou roli v projektu. Rogozin poté prohlásil, že Rusko nikdy nebylo účastníkem amerického měsíčního programu.
Moskva opět zaostřuje na Venuši
Rusko zároveň hodlá navázat na mise bývalého Sovětského svazu k Venuši a zahájilo projektování kosmického aparátu Veněra-D, který by měl znovu prozkoumat povrch planety, informoval ruský deník gazeta.ru. Podle tamních odborníků je start plánován na rok 2029.