Článek
Předsednictvo odborářů se kvůli tomu v pondělí 12. února sejde na mimořádném jednání a zváží další kroky, informovala ČTK mluvčí školských odborů Jana Kašparová.
O zveřejnění rozpisu informovalo ve středu ministerstvo na webu. Rozpočet pro státní mateřské, základní a střední školy je podle něj o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun.
Školské odbory jsou podle Kašparové zahlceny negativními reakcemi, které přicházejí ze škol.
Ministr Bek se shodl s odboráři a školskými asociacemi na financování učitelů v ZŠ
„Je to zklamání, nerespektování dosavadních dohod a slibů, svoláváme na 12. února mimořádné předsednictvo ČMOS (Českomoravského odborového svazu) pracovníků školství, které zváží další kroky,“ uvedl předseda školských odborů František Dobšík.
Odbory od ministerstva požadují podrobné vysvětlení. Rozpis podle nich ukazuje, že dodatečné třímiliardové navýšení rozpočtu regionálního školství je nedostatečné. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) měl podle Dobšíka vyjednat pro školství více.
Plat učitelů na 130 procentech průměru
Vláda minulý týden schválila uvolnění dvou miliard korun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva školství. Další opatření v témže objemu připraví v příštích měsících, pravděpodobně peníze budou vyčleněny také z všeobecné pokladní správy. Resort tak získá čtyři miliardy navíc, jak avizoval Bek v loňském roce. Peníze by se podle předchozích vyjádření Beka měly rozdělit.
Závazek, že se škrty v rozpočtech škol budou týkat maximálně 8000 neobsazených míst nepedagogů, podle mluvčí ministerstvo dodrželo
Z dřívějších informací vyplývalo, že jednu miliardu by měly dostat vysoké školy, zbylé peníze by pak měly jít do regionálního školství. Ministerstvo školství mělo podle státního rozpočtu letos původně pracovat s výdaji 269 miliard korun. Proti loňskému roku to bylo o 3,9 miliardy Kč více.
„Navýšení rozpočtu umožní provést krácení nepedagogické práce zejména jen v rámci neobsazených míst ve školách. V důsledku posílení rozpočtu tak dojde k meziročnímu krácení o cca 8000 míst,“ uvedl Bek na webu.
Mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová poukázala na to, že rozpočet resortu je letos v porovnání s loňským rokem o téměř pět miliard vyšší. Závazek, že se škrty v rozpočtech škol budou týkat maximálně 8000 neobsazených míst nepedagogů, podle ní ministerstvo dodrželo.
„V případě, že by vláda navýšení rozpočtu pro školství neschválila, dotklo by se krácení mnohem většího počtu nepedagogických pracovníků, takto se bude týkat pouze osmi tisíc, zejména neobsazených pozic. Nelze přitom zcela vyloučit, že ředitelé některých škol nepřistoupí na krácení pedagogické práce i ve školách, kde tato místa obsazena jsou,“ doplnila Fojtová pro Novinky s tím, že řešení personálních otázek a rozvržení personálních výdajů je plně v kompetenci ředitelů.
Cermat: Rodiče budou moci na webu určit, která přihláška na střední školy platí
Připomněla, že na výdaje spojené s provozem škol často přispívají i zřizovatelé, tedy obce a kraje.
Rozpočet státních základních, středních a mateřských škol podle ministerstva zajišťuje učitelům průměrný plat na úrovni 130 procent průměrné hrubé měsíční nominální mzdy z roku 2022.
Průměrný měsíční plat učitelů má být letos podle propočtů ministerstva 52 412 korun, proti loňsku se podle ministerstva jedná v průměru o nárůst o 2500 korun. Pro učitele mateřských škol úřad počítá s průměrným měsíčním platem 45 369 korun, pro učitele základních škol 54 488 korun a pro učitele středních škol 55 392 Kč.