Článek
NASA roveru zřídila na Twitteru jeho vlastní účet, příspěvky na něm píše v první osobě, jako kdyby je psalo robotické vozítko z Marsu.
„Na prvních snímcích je vidět vzorek z odběru. Fotky, které jsem pořídil, jsou kvůli špatnému světlu neprůkazné. Až budou lepší světelné podmínky, pořídím další fotky, abychom potvrdili, že máme v trubici neporušený vzorek,“ napsala nejprve NASA ve druhé polovině minulého týdne. S textem také zveřejnila dvě fotografie trubice na vzorky.
#SamplingMars update: first images show a sample in the tube after coring. But pics I took after an arm move are inconclusive due to poor lighting. I’m taking more photos in better light to confirm that we still have an intact core in the tube.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) September 2, 2021
Read more: https://t.co/MqeD68KqYw pic.twitter.com/VYXErWrrEb
A v neděli 5. září pak došlo k potvrzení zdárného odběru s tím, že nyní se provádí utěsnění nádoby se vzorkem, který má být v budoucnu dopraven na Zemi.
I’ve got it! With better lighting down the sample tube, you can see the rock core I collected is still in there. Up next, I’ll process this sample and seal the tube. #SamplingMars
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) September 5, 2021
Latest images: https://t.co/Ex1QDo3eC2 pic.twitter.com/gumqpmoXBW
„Máme vzorek! Nikdy jsem nebyl šťastnější, že vidím díru ve skále,“ napsal už před pár dny na Twitteru hlavní inženýr projektu Adam Steltzner, tedy ještě před oním zmíněným oficiálním potvrzením.
NASA chce pomocí robotického roveru získat kolem 35 takových vzorků. Odběry proto budou dál pokračovat na jiných místech.
První odběr vzorků na Marsu se roveru Perseverance nezdařil. Materiál byl příliš jemný
První odběr na začátku srpna se nezdařil kvůli velké jemnosti materiálu.
Mise Perseverance zahrnuje především hledání známek možného minulého – nikoli současného – života na Marsu, shromažďování údajů o klimatu a geologii planety a také sbírání vzorků hornin a prachu.
Třináct letů Ingenuity
Perseverance přistál na Marsu 18. února s helikoptérkou Ingenuity v útrobách. Vrtulníček o velikosti malého dronu má vlastní program. Není vybavený vědeckými přístroji a jeho jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.
Vrtulníček Ingenuity se při 12. letu na Marsu překonal
Očekávání expertů stroj překonal a má už za sebou 13 úspěšných letů v atmosféře rudé planety, při nichž mj. pořídil množství záběrů terénu ze vzduchu. Snímky vědci využívají i při plánování trasy Perseverance.
Vrtulníček Ingenuity dnes (od 02:04 do 02:07 SELČ) provedl svůj 13. let v atmosféře Marsu. Ve výšce 8 metrů se rychlostí 3,3 m/s vydal 105 metrů SV směrem nad vybrané útvary v oblasti South Séítah. Stejnou cestou se vrátil zpět a po 161 sekundách letu tak uletěl 210 metrů. pic.twitter.com/NBZEPs18cD
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) September 5, 2021
„Ve výšce osm metrů se rychlostí 3,3 m/s vydal 105 metrů SV směrem nad vybrané útvary v oblasti South Séítah. Stejnou cestou se vrátil zpět a po 161 sekundách letu tak uletěl 210 metrů,“ popsal 13. let Ingenuity, ke kterému došlo v neděli, specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře.