Článek
Kosmická loď Sojuz MS-23, která má v bezpilotním režimu dorazit k ISS jako náhrada za poškozený Sojuz MS-22, bude vypuštěna z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v pátek 24. února 2023 v 1:24 SEČ, upřesnila v pondělí agentura TASS.
K orbitálnímu komplexu se loď připojí o dva dny později, v neděli 26. února okolo druhé hodiny v noci.
Na kosmodromu Bajkonur došlo ke kompletaci nosné rakety Sojuz 2.1a a kosmické lodi Sojuz MS-23. Zítra bude sestava převezena na vzletovou rampu 31/6. Start je naplánován na 24. února v 01:24:27 SEČ. pic.twitter.com/PIdrPpME5u
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) February 20, 2023
Ruští kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin a astronaut amerického vesmírného úřadu NASA Frank Rubio měli při březnovém návratu na Zemi použít právě loď Sojuz MS-22. Tu však v polovině prosince zasáhl mikrometeorit a ruští představitelé usoudili, že vyšší teploty v lodi v důsledku úniku chladicí kapaliny by mohly způsobit, že ji nebude bezpečné použít.
Roskosmos představil plán pro případnou evakuaci ISS. Američan by možná letěl sám
Rozhodli se proto vyslat novou loď Sojuz MS-23, aby měla posádka k dispozici záchranné plavidlo pro případ nouze. Toto potenciálně záchranné plavidlo ale pocestuje prázdné, aby se urychlil start, a tak další posádka vyrazí na ISS na konci léta či na podzim, až bude v Bajkonuru připraven další Sojuz k putování na oběžnou dráhu.
Sojuz MS-23 zůstane ukotven na ISS, dokud jeho nástupce – s posádkou – nebude připraven k odletu. Prokopjev, Petelin a Rubio tak budou muset zůstat na stanici – pokud tedy nenastane případ nouze – o několik měsíců déle, což možná prodlouží jejich misi na rok. Pak je každopádně Sojuz MS-23 dopraví zpět na Zemi.
„V plánu je, že Frank, Dmitrij a Sergej zůstanou na orbitě ještě několik měsíců, než se – pravděpodobně koncem září – vrátí domů,“ avizovala již v lednu Dina Contellová z NASA, manažerka integrace operací na ISS.
Dvacet let od tragédie Columbie. Přispěla ke konci raketoplánů
Kromě Prokopjeva, Petelina a Rubia je vesmírná stanice nyní také domovem astronautů NASA Nicole Anuapuové Mannové a Joshe Cassady, Rusky Anny Kikinové a Japonce Koičiho Wakaty. Tuto čtveřici loni v říjnu na ISS přepravila loď Crew Dragon společnosti SpaceX, stejný vesmírný koráb by je měl dopravit zpět na Zemi v březnu.
Další závada
Prosincový incident s únikem chladicí kapaliny navíc nebyl jediný. Roskosmos informoval o závadě na své zásobovací lodi Progress MS-21, která byla bez posádky zakotvená u ISS, když náhle ztratila tlak v kabině.
Oznámení přišlo 11. února krátce poté, co u ISS přistála nová ruská nákladní loď Progress MS-22, jež dopravila posádce téměř tři tuny potravin, vody a paliva spolu s vědeckým vybavením.
Naše zásobovací loď u ISS ztratila tlak, sdělil Roskosmos. Má jít o únik chladicí kapaliny
Loď Progress MS-21 se v sobotu odpojila od staničního modulu Poisk. „To je ta, z jejíhož vnějšího chladicího okruhu z dosud neznámé příčiny uniklo 11. února chladicí médium. Progress MS-21 měl ještě ten den (18. února) zaniknout v atmosféře Země,“ podotkl na Twitteru odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
(1/2) Dnes v 03:26:24 SEČ se odpojila od modulu Poisk na kosmické stanici ISS nákladní kosmická loď Progress MS-21. To je ta, z jejíhož vnějšího chladícího okruhu, z dosud neznámé příčiny, uniklo 11. února pracovní médium. Progress MS-21 měl ještě dnes zaniknout v atmosféře Země. pic.twitter.com/uho40yaCBC
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) February 18, 2023
Po odpojení Progressu MS-21 nicméně ještě provedla posádka ISS vizuální kontrolu a neobjevila vnější poškození. Loď proto nepokračovala v odletu a dále letěla ve formaci s celou vesmírnou stanicí. Nakonec padlo rozhodnutí, že tato kosmická loď v neděli 19. února zahájí brzdicí manévr a poté vstoupí do atmosféry Země, kde zanikne. Zbytky měly dopadnout do vod Tichého oceánu.
I v důsledku toho byl odsunut plánovaný start Sojuzu MS-23 bez posádky na 24. února – mimochodem jde o den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu – a zároveň i start mise SpaceX Crew-6 na 26. února. Teprve poté bude definitivně rozhodnuto o okamžiku odpojení Sojuzu MS-22 od ISS a návratu přistávací kabiny bez posádky na zemský povrch.
Podle portálu Space.com poletí na palubě lodi Crew Dragon Endeavour v rámci zmíněné mise Crew-6 koncem tohoto týdne první astronaut Spojených arabských emirátů (SAE), který se kdy zúčastní dlouhodobé mise: Sultán al-Nejádí. Dále pak astronauti NASA Warren Hoburg a Stephen Bowen a také Rus Andrej Feďajev.