Článek
„Uplynulý rok kromě všech akademických povinností znamenal pro nás všechny i hledání způsobů, jak pomoci všem zasaženým tragickými událostmi,“ uvedla na pondělní tiskové konferenci rektorka UK Milena Králíčková.
Jedním z oněch způsobů se staly tři podfondy podporující odolnost, psychické zdraví a projekty studentů i pedagogů Univerzity Karlovy nyní i v budoucnosti.
První centrum svého druhu
Z nově vzniklého Fondu odolnosti bude financován také projekt tzv. Centra resilience, jehož cílem je zvyšovat odolnost celé akademické obce. „Centrum resilience nabídne kurzy první pomoci, deeskalace a zvládání konfliktů, zvládání krizových situací a další, které pomohou akademikům, zaměstnancům i studujícím,“ uvedl vedoucí centra Jan Tesárek.
Muž vyhrožoval v budově filozofické fakulty v Praze střelbou
Centrum, které je v Česku první svého druhu, bylo založeno letos v létě a jeho činnost je teprve v začátcích. „Projekt pomůže k tomu, aby se univerzita stala bezpečnějším místem pro všechny,“ doufá Tesárek.
Fond odolnosti
Fond odolnosti podporuje projekty studentů (i budoucích), studentských spolků, akademických pracovníků Univerzity Karlovy v aktivitách zaměřených na posílení odolnosti, sounáležitosti a psychického zdraví. Zvláštní podpora bude věnována zejména projektům, při nichž budou spolupracovat studenti mezi sebou, pomáhat si navzájem či spolupracovat s dalšími spolky a iniciativami.
Děkanka FF UK Eva Lehečková ocenila především navýšení kapacit kurzů, ke kterému díky financování Centra resilience dochází. „Cílem Fondu odolnosti je, aby každý studující mohl podobnými kurzy projít,“ dodal ředitel Nadačního fondu UK Tomáš Vokáč.
Psychologické konzultace využilo za rok 6500 studentů UK
Individuální i skupinové psychologické konzultace využilo podle Tesárka za poslední rok asi šest a půl tisíce studujících UK. Lehečková uvedla, že jednotky studentů v návaznosti na události z loňského prosince ukončily studium zcela.
Dva další fondy byly založeny in memoriam na počest ředitelky Ústavu hudební vědy na FF UK Lenky Hlávkové a vedoucího oddělení finských studií Jana Dlaska, kteří na Filozofické fakultě tragicky zahynuli loni v prosinci.
Pamětní fond dr. Lenky Hlávkové
Pamětní fond dr. Lenky Hlávkové podporuje studenty Univerzity Karlovy, které postihla jakákoliv tragická událost v rodině, a zároveň studenty hudební vědy a jejich aktivity.
„Pamětní fondy vnímám jako možnost aspoň částečně pokračovat v tom, na co oba naši pedagogové dlouhodobě dbali, totiž v podpoře odborného rozvoje a mezinárodních zkušeností studujících hudební vědy a finských a švédských studií,“ uvedla Lehečková.
Pamětní fond dr. Jana Dlaska
Pamětní fond dr. Jana Dlaska podporuje odborný růst studujících finských studií a skandinavistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a celkový rozvoj oboru v České republice.
Fondy navazují na sbírku na pomoc zasaženým prosincovou tragédií na FF UK. „Ve sbírce se vybralo celkem 88 179 566 korun od dárců z celé ČR. Ukončena byla ke 30. září,“ uvedl Vokáč.
K tragické události došlo 21. prosince 2023 v budově Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha. Střelec zde zabil celkem 14 lidí a 25 jich zranil. Vzhledem k úmrtí pachatele a tomu, že vůči němu nebylo možné zahájit trestní stíhání, vyšetřovatelé před časem případ této tragické střelby odložili.