Článek
„Soutěže v robosumo a sledování čáry jsou již celosvětově známé a pořádají se v nich mistrovství republiky i světa. Naše soutěž je zařazena také do soutěže Robo Lego liga, která se pravidelně koná na různých místech Česka,“ vysvětlil děkan fakulty Jiří Vojtěšek.
Jedním ze soutěžících byl i třináctiletý Vojtěch Tlusták ze Zlína. „Je to už můj druhý robot. Sestrojil jsem ho teprve v sobotu. Táta ve středu slyšel, že se bude konat Robogames, tak jsem se domluvil s panem učitelem ve škole, který sehnal součástky, v sobotu jsem jej seskládal a dnes ráno před závody doprogramoval. Takže je to taková hurá akce,“ řekl Vojta Novinkám a Právu.
Nakonec se se svým robotem v disciplíně robosumo, kdy se z kruhu vytlačují dva roboti navzájem, dostal až do finále ve své kategorii.
Studenti ostravského gymnázia založili firmu, vyrábí potítka do podpaží
Dálkové řízení robotů nebylo povoleno
Všechny disciplíny vyžadovaly autonomní roboty, dálkové řízení robotů člověkem nebylo dovoleno.
„Cílem Robogames je dát žákům, studentům a jejich pedagogům motivaci pro další rozvoj jejich dovedností a poskytnout jim místo a čas pro setkání a výměnu zkušeností,“ přiblížil organizátor soutěže Tomáš Dulík.
Soutěžící si k závodům přinesli vlastní roboty, které většinou sestavili ve svých kroužcích. Museli je naprogramovat a na soutěž dokonale připravit, aby obstáli v konkurenci dalších robotů.
Nic se nesmí ponechat náhodě, příprava je důležitá. Robot musí fungovat přesně tak, jak ho studenti naprogramují. Příprava robota však není snadná záležitost a běžně vyžaduje měsíce příprav a optimalizací.
„Výroba robota pro sledování čáry nám zabrala asi tři měsíce. Nejtěžší byla kalibrace senzorů a odhalení chyb v hardwaru a softwaru,“ uvedli studenti Bruno a Pavel.
Robotické kroužky jsou stále oblíbenější na mnoha základních a středních školách, které robotiku zařazují do osnov předmětu informatiky.
Místo lékárníků třídí v Ostravě léky supermoderní automat
Může se vám hodit na Firmy.cz: Fakulta aplikované informatiky