Článek
Včasná diagnóza může nemocným minimálně prodloužit život o několik let nebo vést k úplnému uzdravení. „Člověk má málo příležitostí být u něčeho, co by mohlo znamenat převratnou událost v oblasti medicíny. Karcinomem slinivky dnes trpí desetkrát víc lidí než v nedávné minulosti a postihuje stále mladší ročníky,“ konstatoval na dnešním představení Holčapkova objevu v Pardubicích ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Holčapek vyšel z celoživotního výzkumu lipidů a poznatku o nekontrolovatelném dělení buněk u lidí trpících rakovinou. To bývá spojeno se zrychleným přísunem lipidů, jakožto základních stavebních kamenů buněk. Změny koncentrace lipidů dokáží odhalit rakovinné změny organismu ještě před propuknutím samotné nemoci.
„Jako spasitel lidstva se necítím. Šlo o týmovou práci. Výzkum začal v roce 2011 a první výsledky byly o šest let později. Dnes mohu říci, že to funguje,“ řekl Právu Holčapek, jehož metoda projde v příštích třech letech nezbytnými klinickými testy.
Měla nafouklé břicho a častěji říhala, ultrazvuk odhalil rakovinu vaječníků
Diagnostikou rakoviny slinivky výzkum pardubických chemiků nekončí. Podobně lze v budoucnu zavčasu odhalit další zhoubné karcinomy a stanovit optimální léčbu. „Možná díky tomu v budoucnu zjistíme příčiny rakoviny a objevíme opravdu účinné léky,“ míní radiodiagnostik profesor Válek.
Česko vzorem pro celý svět
„Rakovina slinivky, pokud se včas zachytí, je vyléčitelná,“ podotkl. „Klinickým zkouškám metody profesora Holčapka nic nebrání. Sešli se tady všichni, kdo s tím mají co dělat. Takové české Silicon Valley,“ dodal Válek. „Pokud ověření dopadne dobře, Česko bude vzorem ve screeningu rakoviny slinivky pro celý svět,“ doplnil Zdeněk Jirsa z firmy, jež se bude na testech podílet.
„Věříme, že jednou bude možné tuto metodu využít pro národní screening rakoviny slinivky břišní. Pokud by se to podařilo, byli bychom první zemí na světě, která bude mít prevenci tohoto typu rakoviny neinvazivním způsobem,“ předjímá Holčapek.
Lékaři v Česku ročně složitě podchytí okolo 2,4 tisíce lidí s karcinomem slinivky břišní. „Pokud se včas zachytí, je velká naděje na vyléčení,“ konstatoval profesor Marek Svoboda z Masarykova onkologického ústavu v Brně.