Článek
Na východní pobřeží Austrálie zamíří rektoři nebo prorektoři 11. až 26. března, jejich cílem je Melbourne, Sydney a Brisbane, tedy státy Victoria, Nový Jižní Wales a Queensland.
Austrálie se „vrací do Evropy”
„Austrálie se začíná v posledních letech odvracet od vědeckovýzkumné spolupráce s asijskými zeměmi a začíná se takzvaně vracet do Evropy. Potencionál spolupráce s ní je obrovský, má značný zájem o spolupráci s vysokými školami z Evropy. Musíme tomu napomoci, otevřít dveře, předjednat případné smlouvy, případnou kolaboraci v oblasti výzkumu," řekl rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.
Můžeme nabídnout například čištění podzemních vod pomocí nanočástic železa, s tím má Austrálie především v oblastech, kde se těží suroviny, rostoucí problémy.
Zástupci univerzit by chtěli rozvinout spolupráci také v australské výzkumné infrastruktuře, která je podle Millera za posledních 20 let poměrně impozantní. Olomoucká univerzita jede na misi s konkrétními nabídkami, jak rektor uvedl.
„Můžeme nabídnout například čištění podzemních vod pomocí nanočástic železa, s tím má Austrálie především v oblastech, kde se těží suroviny, rostoucí problémy. Příkladem je také náš biologický výzkum šlechtění rostlin, práce s ječmenem. To jsou věci, které Austrálii, jež nemá nejvhodnější klimatické podmínky pro zemědělství, enormně zajímají,” dodal Miller.
Jiné země podobné mise podporují více
Podle předsedy České konference rektorů a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy pořádá konference rektorů řadu podobných misí. Posteskl si přitom, že tyto mise nejsou státem tak podporovány jako v jiných zemích.
„Je to za relativně málo peněz s velkým efektem. V řadě zemí jsou absolventi českých vysokých škol ve vrcholných pozicích typu ministrů, představitelů parlamentu. Poté se s těmito lidmi dá jednat v ekonomické rovině mnohem lépe,” řekl Zima.