Článek
Rekordně brzy rašily a kvetly mnohé druhy stromů, ptáci kladli dříve vejce, velmi brzy se objevili škůdci a brzký nástup vegetace způsobil také časný nástup sucha, shrnula důsledky bioklimatoložka z CzechGlobe Lenka Bartošová.
Extrémně teplý únor
Letos se teploty začaly držet nad pěti stupni již brzy v únoru, který byl extrémně teplý. I když další měsíce už se tolik jako únor od průměru neodchýlily, byly všechny nadprůměrně teplé.
Máme konec vegetační sezóny a letošní suma teplot nad 5°C, která je důležitá pro rozvoj vegetace byla vyšší o čtvrtinu. Byla výrazně vyšší než v posledních letech a i než ta rekordní v roce 2018. pic.twitter.com/R2LOhDEqqh
— Pavel Zahradníček (@pavelzahrad) November 5, 2024
„Rostliny již v únoru na tyto vysoké teploty reagovaly. U habrů obecných jsme zaznamenali první vyrašení pupenů už 7. března, průměrný termín je 5. dubna. Dlouhodobě od roku 1961 monitorujeme kvetení meruněk (Velkopavlovické odrůdy) v sadu Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Od té doby posunuly termín kvetení o 17,5 dne, tedy z poloviny dubna na konec března. Letos meruňka vykvetla rekordně brzy, 11. března,“ popsala Bartošová, která se věnuje sledování fenofází a jejich vyhodnocování.
- Fenologická fáze (fenofáze) je u rostlin určitý zevně dobře rozpoznatelný, zpravidla každoročně se opakující projev vývinu nadzemních orgánů (pupenů, listů, květenství) sledovaných druhů rostlin.
Mráz decimoval na jižní Moravě meruňky. Někoho ale ušetřil
Následný mráz ničil úrodu
Kvůli brzkému kvetení byly stromy vystaveny velkému riziku pomrznutí, což se také nakonec stalo, a mráz zničil v různé míře kvetoucí broskvoně, meruňky, hrušně, jabloně, švestky, ořešáky. A škody hlásili i vinaři. Trvající vysoké teploty způsobily dřívější rašení i u dalších stromů, jako jsou duby, javory, lípy, jilmy či jasany.
Sýkora koňadra urychlila termín kladení prvního vejce od roku 1951 z poloviny dubna na konec března.
Vědci se zaměřují i na projevy ptáků. Například dlouhodobě sledují chování sýkory koňadry, která urychlila termín kladení prvního vejce od roku 1951 z poloviny dubna na konec března.
„I zástupci ptačí říše nám ukazují odezvu na měnící se podnebí. Je patrné, že dlouhodobá fenologická data slouží jako bioindikátor změn prostředí či podnebí,“ řekla Bartošová.
Sucho a škůdci
Posuny do dřívější doby jsou patrné nejen v Česku, ale pozorují je vědci i v zahraničí a jsou podle Bartošové považovány za jeden z dopadů klimatické změny.
„Prodlužování vegetační sezony způsobené časným jarem a případně i pozdním podzimem tak bereme jako fakt a musíme se s dopady těchto změn vyrovnat. Jsou jimi zejména častější výskyty jarních mrazíků nebo brzké odčerpávání vody z krajiny kvůli dřívějšímu startu růstu a vývoji vegetace,“ uvedla Bartošová. Sucho letos bylo už v dubnu a květnu, poté se znovu zhoršovalo od poloviny července a ukončily je až povodně v polovině září.
Do ochrany mláďat na polích nově univerzita nasadila drony, psy i speciální senzory
Teploty měly vliv i na dřívější aktivitu škůdců, zemědělci se s nimi začali letos potýkat dříve než jindy.
„U některých škůdců to mohlo ovlivnit počet generací, například u mšic. U nich ale na webu Agrorisk sledujeme jenom počátek aktivity,“ řekla Eva Hrudová z Ústavu pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství Mendelovy univerzity. Vývojový cyklus a počet generací ovlivňuje také výskyt vysokých či extrémních teplot, jejichž kumulace však může zase jejich aktivitu utlumit, a mohou dokonce upadnout do takzvané letní diapauzy.
Sledování fenologických proměn v rostlinné říši není složité. I díky tomu vznikl web www.fenofaze.cz, který sdružuje primárně studenty Mendelovy univerzity. Od roku 2019 je ale monitoring fenofází otevřen i veřejnosti a od letoška se do něj zapojili i učitelé s žáky prvního stupně některých základních škol. Fenologické pozorování polních plodin je například důležité pro výpočty růstových modelů, ale také pro kalibraci družicových dat.
Žijete počasím? Přidejte se k nám
Pro rozšíření meteorologického obsahu hledáme nové kolegy. V nově vznikajícím týmu oceníme jak redaktory se zájmem o počasí, tak přímo i meteorology, kteří by se chtěli přidat do našich řad a podílet se na nových zajímavých projektech.