Hlavní obsah

Recept na čipovou krizi. Na brněnské technice otevřou nový studijní obor

3:02
3:02

Poslechněte si tento článek

Brno

Větší samostatnost Česka v oblasti vývoje a výroby čipů, které jsou téměř ve všech technických zařízeních - od počítačů a mobilů přes auta a pračky, by měl pomoci zajistit nový studijní obor, který v září jako první v Česku otevře Vysoké učení technické (VUT) v Brně. Je reakcí na čipovou krizi i na to, že v ČR v této oblasti schází 3000 odborníků.

Foto: VUT

Evropa se snaží být ve vývoji a výrobě čipů méně závislá na Asii (ilustrační foto).

Článek

Oblast polovodičů momentálně patří mezi strategické priority celé Evropské unie.

„Rozmach čipů je obrovský. Máme je všude kolem sebe a snahou Evropy i Ameriky je oprostit se od závislosti na Asii,“ řekl Novinkám Vilém Kledrowetz z Fakulty elektrotechnické VUT.

Čipová nezávislost na Asii

V Evropě schází pro vývoj a výrobu čipů zhruba 50 tisíc odborníků. Do této oblasti se v ní nyní investují velké částky.

Miliony tun elektronického odpadu? To je stinná stránka umělé inteligence

AI

Představitelé firem totiž mají ještě v živé paměti, jak se před dvěma roky kvůli nedostatku čipů v mnoha podnicích omezovala či dokonce zastavovala výroba. Důvodem bylo přerušení dodávky čipů z Asie, odkud se vyvážejí do celého světa.

Foto: VUT

Spolutvůrce nového studijní programu Vilém Kledrowetz z Ústavu mikroelektroniky Fakulty elektrotechnické VUT .

„V Rožnově pod Radhoštěm má firma Onsemi, se kterou spolupracujeme, postavit za čtyřicet miliard korun továrnu na SiC technologie využívané například v autech,“ doplnil Kledrowetz s tím, že odborníci na čipy a polovodiče tak budou stále žádanější.

Foto: VUT

Čipy jsou téměř ve všech technických zařízeních – od počítačů po auta či mikrovlnky.

Na vývoj reaguje nově vytvořený studijní program Návrh čipů a moderní polovodičové technologie. Vychází z již existujícího programu Mikroelektronika a technologie.

Ten už se vyučuje na škole desítky let a bude zásadně upraven. Do výuky se zapojí i ostatní fakulty.

O bioinformatiky je stále větší zájem, Masarykova univerzita pro ně otvírá nový obor

Věda a školy

Zapojení firem umožní studentům získat práci

Škola na tvorbě tohoto studijního oboru spolupracovala i se zástupci průmyslových firem. Mnohé z nich nabídly, že do výuky zapojí své vlastní odborníky.

„Některé předměty budou přednášet specialisté z firem. Budeme tady mít zaměstnance například z Thermo Fisher Scientific, Onsemi či Codasipu. Studenti tak získají poznatky přímo z praxe a firmy zase uvidí, jak studenti pracují, a případně je mohou rovnou oslovit s nabídkou práce,“ uvedl Kledrowetz.

Foto: VUT

I v Česku se počítá s budováním podniků na vývoj a především výrobu čipů.

Nový obor nebude tedy jen o teorii. Studenti budou pracovat sami nebo týmově na různých projektech. Budou se tím učit nejen samotný obor, ale taky rozdělit si práci, spolupracovat, prezentovat a obhájit si své nápady. Vyučovat se bude v bakalářské i magisterské prezenční formě. Magisterské studium bude časem i v angličtině. Přihlášky lze podávat do konce března.

USA omezí vývoz čipů k AI, dotkne se to i Česka

Ekonomika

Podezřelý DeepSeek. USA vyšetřují, zda obešel omezení a získal čipy Nvidie přes prostředníky

Ekonomika

Výběr článků

Načítám