Článek
První start rakety NASA 29. srpna zrušila kvůli problémům s chlazením jednoho ze čtyř raketových motorů, jehož teplotu je před startem třeba dostat na minus 250 stupňů Celsia. Druhý start byl zrušen 3. září kvůli potížím při tankování, konkrétně kvůli úniku paliva.
NASA zrušila i druhý pokus o start k Měsíci. Raketa se vrátí do montážní haly
Únik kapalného vodíku se inženýrům podařilo dostat na „zvládnutelnou úroveň“, uvedla NASA. Zda se SLS ale příští týden skutečně odlepí od země, bude záviset na dalších faktorech - např. počasí a technickém stavu jednoho typu baterií.
Vypršela certifikace baterií
Raketa má v sobě zabudovaný „systém ukončení letu“, který se aktivuje v případě, že se SLS při stoupání odchýlí od plánovaného kurzu. V takovém případě se aktivují výbušniny, které ji buď částečně, nebo úplně zničí.
Baterie, které jsou součástí systému, nicméně mají certifikaci na omezenou dobu, která vypršela už před několika týdny. Ačkoli je NASA přesvědčená, že baterie jsou stále v dobrém stavu, musí žádat o prodloužení certifikace.
KOMENTÁŘ: Kosmické potíže USA – Alex Švamberk
Úterní start kromě počasí, konkrétně bouří momentálně zuřících v Mexickém zálivu nedaleko Floridy, a certifikace baterií závisí i na výsledku analýzy dat nasbíraných při zkouškách provedených v hangáru.
Teams have concluded today's cryogenic test for the #Artemis I mission to the Moon. All objectives were met during the test. The team will begin to evaluate the data, along with weather and other factors, to confirm readiness for a Sept. 27 launch attempt: https://t.co/vfcQxX7IQg pic.twitter.com/89nlG4X5cQ
— NASA Artemis (@NASAArtemis) September 21, 2022
Inženýrské týmy konkrétně tento týden ve středu provedly tzv. kryogenní test pro misi Artemis I na Měsíc. Všechny cíle byly podle nich během testu splněny.
„Tým začne vyhodnocovat data spolu s počasím a dalšími faktory, aby potvrdil připravenost na pokus o start 27. září,“ konstatovali zástupci NASA na Twitteru.
Mise Artemis
Při této testovací misi Artemis I má každopádně Orion bez posádky obkroužit Měsíc a vrátit se na Zemi. V případě úspěchu mají následovat cesty k Měsíci s posádkou.
Součástí historického programu návratu na Měsíc jsme i my. Pohon zajistí evropský modul
Podle současného plánu má modul Orion s posádkou obletět našeho přirozeného souputníka v roce 2024 a při misi Artemis III mají – ne dříve než v roce 2025 – na jeho povrchu stanout dva lidé.