Článek
Letadlo vzlétlo z letiště v Mohavské poušti severně od Los Angeles v Kalifornii a raketu vypustilo nad Tichým oceánem. Raketa Virgin Orbit o délce 21 metrů, přezdívaná LauncherOne, nevzlétá svisle, ale je vynesena do vzduchu pod křídlem upraveného Boeingu 747, nazvaného Cosmic Girl (Vesmírná dívka).
Blue Origin úspěšně otestovala start i přistání svého korábu pro vesmírné turisty
Jakmile letoun dosáhne správné výšky, vypustí raketu, která nastartuje svůj vlastní motor, aby dosáhla vesmírného prostoru a umístila svůj náklad na oběžnou dráhu. Vypuštění rakety z letadla je jednodušší než vertikální start, protože teoreticky stačí jednoduchá rozjezdová dráha místo drahé vesmírné odpalovací rampy, poznamenala AFP.
Tento způsob vynášení družic podle společnosti Virgin Orbit oproti vertikálnímu startu rakety z pozemního kosmodromu minimalizuje riziko zrušení startu kvůli počasí, uvedl Reuters. Dodal, že dceřiná firma Virgin Orbital VOX Space prodala za 35 milionů dolarů (asi 760 milionů Kč) tři starty využívající tento systém ozbrojeným silám Spojených států; první by se měl uskutečnit v říjnu.
Test ruské rakety nové generace byl úspěšný. Na druhou zkoušku se čekalo šest let
Richard Branson založil další vesmírnou společnost Virgin Galactic, jejímž cílem je posílat turisty do vesmíru, aby si užili stav beztíže ve vzdálenosti přibližně 80 kilometrů od zemského povrchu. Stejný cíl si vytkly také další soukromé společnosti Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose či SpaceX šéfa Tesly Elona Muska.