Hlavní obsah

Raketa firmy SpaceX vynesla do vesmíru soukromé lunární moduly z USA a Japonska

2:30
2:30

Poslechněte si tento článek

Dvojici lunárních modulů dopravila do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která ve středu odstartovala z floridského Mysu Canaveral. S její pomocí se na cestu k Měsíci vydaly moduly dvojice soukromých společností z USA a Japonska, které se po oddělení od rakety vypravily k oběžnici Země každý jinou cestou.

Raketa firmy SpaceX dopravila do kosmu dva soukromé lunární modulyVideo: Reuters

Článek

Společný start, kterým se snaží ušetřit peníze, je dalším příkladem rostoucího zájmu soukromých firem o cesty k Měsíci.

Raketa vystartovala krátce po jedné hodině ráno místního času (po 7:00 SEČ) s modulem Blue Ghost americké společnosti Firefly Aerospace, pro niž je to první cesta na Měsíc. Její stroj má sbírat vzorky měsíčního prachu, měřit teplotu pod povrchem a provádět další experimenty pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Japonská společnost Ispace vyslala s pomocí rakety přistávací modul Resilience s mikrovozítkem Tenacious, které má sbírat vzorky s cílem zjišťovat např. to, zda by Měsíc mohl v budoucnu poskytnout zdroje tekutin či potravy pro možné účastníky dlouhodobých výzkumů.

Stane se vševidoucím okem nad Českem. Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru satelit TROLL

Věda a školy

Pro tokijskou firmu je to již druhý pokus o přistání na Měsíci; ten první před dvěma lety selhal. Modul Hakuto-R sice tehdy dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na lunární povrch se mu však nepovedlo.

Dvě různé cesty i rychlosti

Oba aktuální moduly se po oddělení od rakety, což se podle zpráv firmy SpaceX miliardáře Elona Muska na jeho síti X podařilo, vydaly k Měsíci jinou cestou i rychlostí.

Jako první tam má začátkem března dorazit ten americký, a to do oblasti tzv. měsíčního moře Mare Crisium (Moře nepokojů) na přivrácené straně Měsíce.

Japonci pak odhadují přistání svého stroje na přelom května a června do oblasti Mare Frigoris (Moře chladu) na severu měsíční přivrácené strany.

„Nemyslíme si, že se jedná o závod. Někteří lidé říkají ‚závod na Měsíc‘, ale nejde o rychlost,“ poznamenal k tomu podle agentury AP zakladatel společnosti Ispace Takeši Hakamada.

NASA opět odložila návrat astronautů na Měsíc

Věda a školy

První vzorky hornin z odvrácené strany Měsíce překvapily vědce

Věda a školy
Související témata:
Firefly Aerospace

Výběr článků

Načítám