Článek
Předchozí start na konci listopadu americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska, která provozuje rakety Falcon, přesunula kvůli nutnosti provést další předletové kontroly, v neděli ráno již start proběhl podle plánu.
Dopravit technologii na Měsíc, jenž se od Země nachází asi 400 tisíc kilometrů, se zatím podařilo jen vesmírným agenturám USA, Ruska a Číny.
Deployment of ispace’s HAKUTO-R Mission 1 confirmed pic.twitter.com/9R3Uw2qceS
— SpaceX (@SpaceX) December 11, 2022
Přistání v dubnu
Primárně se jedná o misi japonské firmy iSpace, která chce poslat na Měsíc svůj první lunární přistávací modul Hakuto-R.
Rašíd si ještě musí počkat. Raketa Falcon 9 se k Měsíci nevznesla
Spolu s ním letí i dva malé rovery: onen 10kilogramový Rašíd a zhruba 250gramové japonské vozítko SORA-Q o průměru 8 cm. To vyvinula japonská kosmická agentura JAXA ve spolupráci s tamním výrobcem hraček Takara Tomy.
Raketa Falcon 9 vynesla na orbitu i samostatný americký CubeSat Lunar Flashlight, který má na Měsíci hledat vodní led.
Rašíd by měl přistát na přivrácené straně Měsíce v kráteru Atlas příští rok koncem dubna, a to právě pomocí zmíněného lunárního modulu Hakuto-R japonské společnosti iSpace.
Spojené arabské emiráty svůj vesmírný program uspíšily. Malé vozítko Rašíd mělo původně vyrazit k Měsíci až v roce 2024. V případě úspěchu půjde o první arabskou misi na Měsíc.