Článek
Samotnou družici RISESAT vyvinula Kosmická robotická laboratoř Univerzity Tohoku jako mezinárodní projekt, na zemskou orbitu ji vynesla raketa Epsilon 4 japonské vesmírné agentury JAXA z kosmodromu Kagošima letos 18. ledna.

První obrázek z oběžné dráhy pořízený detektorem č. 2 modulu RISEPix s dráhami kosmických částic
Jedním z přístrojů na palubě je právě i modul RISEPix, na jehož vývoji pracovali vědci z Ústavu technické a experimentální fyziky (ÚTEF) ČVUT.
Monitoruje prostředí radiace na orbitě
„Zařízení monitoruje radiační prostředí na oběžné dráze pomocí dvou pixelových detektorů Timepix. Modul RISEPix dokáže detekovat nabité částice v magnetickém poli Země, určit jejich počet, typ, energii a směr,“ vysvětlil Robert Filgas z ÚTEF.
Díky tomu podle něj může monitorovat složení, intenzitu a změny kosmického záření od Slunce a z kosmu, včetně průběhu slunečních erupcí a změn v zemském magnetickém poli.
Pět detektorů z ÚTEF
Během fáze uvedení satelitu RISESAT do provozu bylo možné pořídit a stáhnout první snímky z modulu RISEPix a ověřit tím jeho plnou funkčnost. Modul RISEPix se tak připojil k dalším zařízením ve vesmíru, která byla vyvinuta v daném ústavu na bázi detektoru Timepix.

Modul RISEPix, vpravo mikroRTU kontroler, vlevo detektory Timepix (viditelný je pouze vrchní)
Od roku 2012 monitoruje pět detektorů radiační prostředí uvnitř Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), v roce 2013 byl na oběžnou dráhu vypuštěn satelit Proba-V Evropské kosmické agentury (ESA) s radiačním monitorem SATRAM.
Od roku 2017 krouží kolem Země český nanosatelit VZLUSAT-1, kam ÚTEF dodal detektor rentgenového záření.