Článek
„Průnik PFAS přes kůži, tzv. dermální expozice, je skutečně jednou z cest, jak se tyto látky dostávají do lidského organismu. Konkrétní výsledky experimentů k tomu nemáme, nicméně intenzita kontaktu s kůží i pocení usnadňují pronikání látek skrze pokožku. Lze tedy očekávat, že typicky pásky od hodinek, navíc nošených celodenně, budou mít pro dermální expozici ty nejlepší předpoklady,“ popsal pro Novinky odborník Jiří Kalina z ústavu RECETOX na Masarykově univerzitě.
Vědci na americké univerzitě otestovali 22 řemínků v různých cenových kategoriích od výrobců Apple, Apple/Nike, CASETiFY, Fitbit, Google, KingofKings, Modal, Samsung, Tighesen a Vanjua. Studie prokázala, že některé řemínky chytrých hodinek obsahují vysokou koncentraci věčných chemikálií, konkrétně kyseliny perfluorhexanové, značené PFHxA. Neuvedla ale, u kterých konkrétních výrobců byla tato vysoká koncentrace v náramcích nalezena.
Látky jako teflon, papírové kelímky či nepromokavé oblečení napadají imunitní systém
„Některé vzorky obsahovaly více než tisíc částic na miliardu PFHxA, což je mnohem více než většina PFAS, které jsme viděli ve spotřebních výrobcích,“ řekl spoluautor studie Graham Peaslee. Koncentrace je podle Kaliny asi čtyřicetinásobkem bezpečné hodnoty. Zvýšené hladiny navíc převládaly u dražších řemínků za více než 30 dolarů, tedy v přepočtu asi 730 korun.
Výrobci se k použití této látky podle Kaliny uchylují proto, že již dříve byla výroba a použití dvou nejčastějších věčných chemikálií PFOA a PFOS zakázána a výrobci oblečení, kosmetiky, obalových materiálů a dalších doplňků začali hledat dosud legální náhradu.
„Tou se často stává PFHxA, jejíž koncentrace v prostředí i například v lidské krvi nyní roste,“ komentoval Kalina. Na tento fakt již nicméně zareagovala i Evropská komise a v září minulého roku zakázala výrobu a použití i této látky s účinností od 10. října 2026.
Anketa
„PFAS jsou obecně velmi stabilní látky, které téměř nepodléhají rozkladu v životním prostředí ani v lidském organismu, proto přezdívka ‚věčné chemikálie‘. Používají se jako vodoodpudivé materiály v textilu a výrobcích denní potřeby, při výrobě obalů, maziv a elektroniky. Přestože skupina zahrnuje asi 15 tisíc jednotlivých látek, v praxi se vyrábí a používá jen několik desítek sloučenin, jejichž toxický účinek na různé části lidského organismu se liší,“ vysvětlil Kalina.
Projeví se i po desítkách let
„Velké množství studií z celého světa dnes potvrzuje u věčných chemikálií narušení hormonální rovnováhy včetně vlivu na vývoj nenarozených dětí, nemoci jater, neurotoxicitu a podezření z rakovinotvorných vlastností. Výzkum všech toxických vlastností však stále není u konce. Nutné je taky podotknout, že vliv PFAS je dlouhodobý, uvedená onemocnění se neprojeví hned, ale někdy až po desítkách let kontaktu s danými látkami,“ varoval.
Za nevysvětlitelnou neplodností žen mohou stát tzv. věčné chemikálie
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QI_z/7vwG9/neplodnost-plodnost-chemikalie.jpeg?fl=cro,0,0,1000,562%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Podle studie Eurostatu nosilo v Česku v roce 2022 chytré hodinky až 2,8 milionu Čechů a tuzemsko tak patřilo mezi země, kde jsou nejoblíbenější. Přesto podle Kaliny v českém prostředí nejde u hodinek nebo například oblečení ošetřeného PFAS o hlavní zdroj kontaminace v lidském těle.
„Tím jsou hlavně potraviny a v menší míře pitná voda,“ dodal. Vyhýbání se výrobkům nebo například potravinovým obalům s PFAS je navíc téměř nemožné, neboť výrobci nemají povinnost jejich použití označovat.
Žalují Apple
Kvůli výsledkům studie už ve Spojených státech čelí žalobě firma Apple, zejména pro použití PFAS v páscích Apple Watch Sport Band, Ocean Band a Nike Sport Band. Firma podle žaloby podané kalifornskému soudu nadále používala v těchto výrobcích nebezpečné chemikálie, přestože jde o produkty propagované ke zlepšení zdraví, a navzdory svému slibu z roku 2022, že použití PFAS zcela opustí.
Společnost se nařčením začala bránit krátce poté, co byla žaloba v lednu tohoto roku podána. „Řemínky Apple Watch jsou pro nošení bezpečné. Kromě vlastního testování spolupracujeme také s nezávislými laboratořemi, které provádějí přísné testy a analýzy materiálů použitých v našich produktech, včetně našich řemínků,“ uvedla pro řadu médií.
Firma Apple podle žaloby tvoří více než pětinu trhu s chytrými hodinkami, který navíc díky technologickému pokroku a zvyšujícímu se zájmu veřejnosti stále roste.
Není jim úniku. Nebezpečné věčné chemikálie našli vědci i v minerálních vodách hluboko pod povrchem
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/nPt0vAiT3tCAMohhkBz2bkC/008e/voda-test-zkumavka.jpeg?fl=cro,0,93,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)