Článek
Studie domácích mazlíčků zjistila, že špatně se chovající psi mívají nižší hladinu takzvaného hormonu štěstí - serotoninu - než klidnější, šťastná zvířata. U lidí je pokles serotoninu spojen s depresí, neklidem a výkyvy nálady.
Autoři studie z univerzity ve španělské Zaragoze uvádějí, že jejich zjištění by mohlo vést k nové léčbě psí agrese a dokonce i zvýšit užívání zvířecích antidepresiv, jako je například psí obdoba lidského léku Prozac.
Doktorka Belén Rosadová, která výzkum vedla, říká, že agrese, především pak namířená proti lidem, je nejčastějším problémem chování u psů; ti jsou často po napadení člověka utraceni.
Teorii potvrdily krevní vzorky
Vědci zkoumali krevní vzorky odebrané osmi desítkám psů přivedených do dvou veterinárních výcvikových středisek poté, co si jejich majitelé stěžovali, že jsou velmi agresivní. Při porovnání jejich krevních vzorků s krví dvou desítek normálně se chovajících psů vědci u kousajících, rozzlobených zvířat zjistili nižší koncentraci serotoninu.
Nejnižší hladinu tohoto hormonu měli psi, jejichž antisociální chování se zdálo být pokusem o sebeobranu, uvedli vědci. Nejkousavější z psů měli také zvýšenou hladinu stresového hormonu kortizolu.
Vědci doufají, že jejich studie povede ke snazší diagnostice psích depresí, které je možné léčit antidepresivy. V roce 2007 farmaceutická společnost Eli Lilly uvedla na trh verzi Prozacu, ochudcenou hovězím masem, která je určena psům trpícím steskem z odloučení.