Hlavní obsah

První praktický přínos státních maturit: poslouží jako vstupenka na ČVUT

Praha

Fakulta informačních technologií (FIT) pražského ČVUT jako první vysoká škola oznámila, že bude přijímat uchazeče na základě výsledků státních maturit. Ten, kdo se bude chtít příští rok dostat na školu bez "přijímaček", se bude muset prokázat těžší variantou maturity z matematiky, zkoušku bude muset složit nejméně na 70 procent. V tiskové zprávě to sdělil studijní poradce fakulty Martin Půlpitel. Budoucí maturanti mají přitom už jen týden na to, aby si závazně vybrali předměty a obtížnost zkoušek na jarní maturity.

Článek

"Úspěšný absolvent státní maturitní zkoušky z matematiky ve vyšší úrovni (úspěšnost 70 až 100 procent) bude přijat do bakalářského programu Informatika na Fakultu informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze bez přijímacích zkoušek," uvedl Půlpitel. Podrobnosti prý fakulta zveřejní v průběhu prosince.

Využitelnost výsledků nových maturit při přijímání na vysoké školy byl jedním z argumentů ministerstva školství pro spuštění jednotných zkoušek dospělosti. Vysoké školy se však k tomuto návrhu dosud stavěly vlažně s tím, že počkají nejméně jeden rok, jak se maturity osvědčí a nakolik budou jejich výsledky vypovídající.

"Fakulta informačních technologií ČVUT má zájem o ty nejlepší studenty, a proto bude garantovat přijetí uchazečům, kteří si dobrovolně zvolí náročnější verzi státní maturity z matematiky a dosáhnou z ní požadovaného výsledku," vysvětlil Půlpitel změnu postoje.

Do 15. listopadu si přitom studenti čtvrtých ročníků středních škol musejí závazně zvolit předměty a úroveň obtížnosti k maturitám, v rozhodování jim měly pomoci i výsledky říjnové maturitní generálky. V ní však propadla třetina studentů. Nejhorší výsledky byly právě v matematice, kterou neudělalo 48 procent žáků. [celá zpráva]

Není proto jisté, zda nové podmínky pro přijímání na FIT ČVUT dokážou přesvědčit středoškoláky k těžší maturitě z matematiky. Technické univerzity se navíc dlouhodobě potýkají s nezájmem uchazečů, mnoho oborů dokonce přijímá bez přijímacích zkoušek.

Výběr článků

Načítám