Článek
Pouze asi dvě procenta oceánského dna jsou níže než 6000 metrů. Vrak USS Samuel B. Roberts byl objeven v hloubce 6895 metrů. Na dva kusy rozlomená loď byla identifikována minulý týden.
Samotná bitva u ostrova Samar se odehrála 25. října 1944 a je jednou z největších v námořní historii. Desítky plavidel amerických a japonských flotil se při ní potopily do Filipínského příkopu, který je místy hluboký až 10,5 kilometru.
Z 224 členů posádky plavidla Sammy B. při bitvě zahynulo 89 osob. Zbývající přeživší čekali na pomoc 50 hodin v záchranných člunech, připomíná web zpravodajské stanice CNN.
Vescovo, který patřil k zálohám vojenského námořnictva, uvedl, že možnost nalézt torpédoborec byla „neuvěřitelná pocta“. „Rádi tvrdíme, že ocel nelže a že vraky těchto lodí jsou posledními svědky bitev,“ řekl Vescovo stanici BBC.
„Sammy B. bojoval s japonskými těžkými křižníky na velmi malou vzdálenost a došla mu munice,“ popsal Vescovo. „Zbyly mu jen kouřové střely a světlice, které pálil v naději, že na japonských lodích způsobí požár. Muži na obou stranách bojovali na život a na smrt,“ podotkl.
Na snímcích vraku pořízených ponorkou Limiting Factor lze vidět strukturu trupu, zbraně i torpédomety.
„Zmenšit kupku sena, v níž má být jehla“
Badatelé kombinují historické záznamy s moderními technologiemi, aby „zmenšili kupku sena, v níž hledají jehlu“, kterou představuje ten či onen vrak lodi.
„Hledali jsme i letadlovou loď Gambier Bay, ale je to detektivní práce a podmořské operace takového druhu ještě nikdo pořádně nedělal,“ poznamenal Vescovo, který byl prvním člověkem, jenž navštívil nejhlubší místa pěti zemských oceánů.
Sammy B. byla nalezena o 426 metrů hlouběji než torpédoborec USS Johnston, předchozí rekordman objevený loni ve Filipínském moři rovněž texaským průzkumníkem Vescovem, doplnila agentura AP.
USS Johnston šel ke dnu taktéž v roce 1944 během námořní bitvy s Japonskem.