Hlavní obsah

Průmyslový areál by mohl zastínit svým světlem teleskopy v Chile, obávají se astronomové

3:19
3:19

Poslechněte si tento článek

Santiago de Chile

Astronomové a vědci z mezivládní organizace Evropská jižní observatoř (ESO) se obávají nárůstu světelného znečištění v chilské poušti Atacama, které by zhoršilo pozorování vesmíru. Nárůst světelného znečištění, které by snížilo výkony dalekohledů, které má ESO v Chile, by mohla způsobit výstavba rozsáhlého průmyslového areálu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů, a to jen několik kilometrů daleko.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Pohled na noční oblohu v areálu chilské observatoře Paranal je dechberoucí.

Článek

Vědecká organizace Evropská jižní observatoř (ESO), jejímž členem je i Česká republika, má v poušti Atacama na hoře Cerro Paranal důležité pozorovací středisko. To těží z příznivých místních podmínek.

Nad pouští je jen velmi malá oblačnost a díky velké vzdálenosti od měst a dalších lidských sídlišť je v oblasti i nízké světelné znečištění, které může omezovat pozorování vesmíru.

To by se však během několika let mohlo změnit. Jak ve středu upozornila agentura AFP, v oblasti chce totiž postavit rozsáhlý průmyslový komplex na výrobu energie z obnovitelných zdrojů americká skupina AES Corporation.

Dobrá zpráva pro lovce hvězd. Nebe nad Manětínskem je dál temné

Věda a školy

Její dceřiná společnost AES Andes již podala žádost o vyhodnocení dopadu na životní prostředí projektu. Firma by mohla získat všechna nezbytná povolení během dvou nebo tří let.

Kritické riziko pro nejčistší noční oblohu na planetě

Průmyslový projekt, který by měl Chile pomoci v jeho záměru se zbavit fosilních zdrojů energie do roku 2050, však velmi znepokojil vědce z ESO. Generální ředitel ESO Xavier Barcons v lednu uvedl, že projekt představuje „kritické riziko pro nejčistší noční oblohu na planetě“.

„Průmyslový megaprojekt má být umístěn pouhých pět až 11 kilometrů od teleskopů na Paranalu, což by způsobilo nenapravitelné škody na astronomických pozorováních, zejména kvůli světelnému znečištění vyzařovanému po celou dobu provozu projektu. Přemístění komplexu by zachránilo jednu z posledních skutečně nedotčených tmavých obloh na Zemi,“ uvedla ESO minulý měsíc na svém webu.

Spektrograf se na observatoři v Chile dočkal „prvního světla“. Zkonstruovat ho pomohli Češi

Věda a školy

Zástupce ESO v Chile Itziar de Gregoriová se domnívá, že k tamnímu nebi by se mělo přistupovat jako k přírodní památce. „Je zásadní zvážit jiné umístění tohoto megaprojektu, který ohrožuje jeden z nejvýznamnějších astronomických pokladů na světě,“ zdůraznila de Gregoriová.

Podle ESO by průmyslový komplex mohl negativně ovlivnit i pozorovací podmínky pro nový dalekohled ELT (Extremely Large Telescope), který organizace buduje na nedaleké hoře Cerro Amazones. Zařízení by mělo začít fungovat v roce 2028.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Pohled na rozestavěný ELT (snímek z konce roku 2023)

AES Andes však znepokojení vědců odmítá a tvrdí, že její projekt bude dodržovat přísné parametry nastavené chilskou vládou proti světelnému znečištění.

Projekt by měl do Chile přivést investice ve výši deseti miliard dolarů (přes 240 miliard Kč).

Lidé spatří nejostřejší a nejkrásnější snímky vesmíru už za pár let, slibuje astronom

Věda a školy

Pod nejjasnější oblohou na světě, kde krvácí z nosu a kůže slézá z rukou

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám