Článek
Zdraví lidé mají v těle miliardy buněk odborně označovaných jako regulační T-lymfocyty. Ty chrání buňky produkující inzulín před ničivými zásahy imunitního systému. Zejména lidé, kteří trpí cukrovkou 1. typu, jich ale nemají dost, a proto musí inzulín tělu uměle denně dodávat injekčně.
Vědci z Kalifornské univerzity a Yaleovy univerzity však nyní předvedli, že se to dá změnit namnožením regulačních T-lymfocytů odňatých nemocnému a zpětnou injektáží jeho namnožených buněk zpátky do těla. První testy na 14 pacientech ve věku 18 až 43 let ukázaly, že léčba je bezpečná a zajistí v těle obnovu produkce inzulínu až na rok.
Použitím T-lymfocytů k ,převýchově‘ imunitního systému můžeme být schopni změnit průběh nemoci
Lékaři odebrali jednotlivým pacientům větší množství krve, které obsahovalo 2–4 milióny regulačních T-lymfocytů. Ty byly odděleny od zbytku krve a namnoženy asi na 1500násobek. Pak byly injektovány zpátky do těla.
„Může to být mezník. Použitím T-lymfocytů k ,převýchově‘ imunitního systému můžeme být schopni změnit průběh nemoci. Čekáme, že tyto buňky budou důležitou součástí léčby cukrovky,“ řekl Jeffrey Bluestone z Kalifornské univerzity v San Francisku.
„Zásah pomocí T-lymfocytů osvobozuje lidi, jako jsem já, od ubíjející rutiny inzulínové terapie, kterou provází celoživotní obava z komplikací,“ prohlásila britská psycholožka Mary Rooneyová, která je jednou z obětí nemoci a byla mezi pacienty, na nichž se nová léčba zkoušela.
Léčba dalších onemocnění
Nová terapie také brání zhoršování nemoci, což může spoustu lidí uchránit před oslepnutím či amputací končetin v pozdějších fázích.
Výzkumný tým tvrdí, že jeho postup nabízí šanci i k léčbě dalších autoimunitních nemocí, jako jsou revmatická artritida nebo systémový lupus erythematodes, při němž tělo ničivě napadá vlastní tkáně a orgány – kůži a klouby, ale i cévy, ledviny, srdce. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Science Translational Medicine.
Cukrovkou 1. typu trpí v Česku asi 56,5 tisíce lidí (údaj Diabetické asociace ČR za rok 2012). Existuje i cukrovka 2. typu, kdy se inzulin tvoří, ale tělo jej nedokáže využít. Ta je označována za „civilizační“ – přímo souvisí se stylem života. V ČR jí trpí přes tři čtvrtě miliónu pacientů.