Článek
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejněním nových snímků Uranu, které vznikly pomocí zařízení NIRCam (Near-Infrared Camera) na Webbově teleskopu, navázal na „první ochutnávku“ fotek Uranu a jeho prstenců z letošního dubna.
Aktuální obrázky od daného dalekohledu, zveřejněné v pondělí 18. prosince, jsou však ještě preciznější a obsahují více detailů.
První kvalitní pohled lidstva na Uran přišel v roce 1986, když kolem planety proletěla sonda Voyager 2. Prostřednictvím aparátu na kosmické lodi, který sledoval Sluneční soustavu ve viditelném světle, se Uran jevil jako jasně modrý svět.
Webbův dalekohled pořídil nový snímek Uranu, září na něm prstence planety
Nicméně jak píše zpravodajská stanice CNN, tak Webbův teleskop, který pozoruje vesmír prostřednictvím infračerveného světla neviditelného pro lidské oko, zachytil všechny aspekty, které obvykle chybějí na jiných snímcích od různých dalekohledů, a odhaluje tak dynamickou povahu planety.
9 z 27 měsíců
Díky své mimořádné citlivosti Webb zachytil Uranův matný vnitřní a vnější prstenec, včetně „nepolapitelného“ prstence Zeta – extrémně slabého a rozptýleného prstence nejblíže planetě.
Seen here by Webb, ice giant Uranus is a dynamic world with rings, moons, storms, extreme seasons, and more. Webb’s sensitivity has even captured the close-in Zeta ring, faint, diffuse, and elusive. https://t.co/T85e7JHwrm pic.twitter.com/R38XPfx7uv
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 18, 2023
Také zobrazuje devět z 27 známých měsíců planety, některé malé dokonce odhalil uvnitř prstenců, uvádí NASA na svém webu. Prstenců má planeta podle vědců 13.
- Uran, sedmá planeta od Slunce, je od Země vzdálený 2,6 miliardy až 3,2 miliardy kilometrů, v závislosti na poloze obou planet. Tento ledový obr je čtyřikrát širší než Země a kromě 13 prstenců ho obklopuje i 27 malých měsíců. Od ostatních planet Sluneční soustavy se Uran liší jedinečnou rotací; otáčí se na bok a kolem naší hvězdy obíhá jako kutálející se míč. Proto se na snímcích zdá, že je Uran obklopený svými prstenci jako střed terče.
Pro astronomy je vyslání specializované mise ke studiu Uranu jednou z priorit. To znamená, že potřebují co nejvíce informací o ledové planetě, než se k ní vyšle nová sonda. Webb s tím může významně pomoci.
U objektu Quaoar ve Sluneční soustavě byly odhaleny prstence
Dalekohled Jamese Webba v kostce:
Teleskop Jamese Webba byl do vesmíru vypuštěn 25. prosince 2021 a stal se tak pomyslným nástupcem Hubbleova vesmírného dalekohledu. Oproti němu by měl poskytovat záběry ve vyšším rozlišení a přinášet vědcům lepší možnosti zkoumání. Je pojmenován po Jamesi E. Webbovi, který byl důležitou postavou v programu Apollo amerického vesmírného úřadu NASA. Celý projekt vznikl v mezinárodní spolupráci NASA, Evropské kosmické agentury (ESA) a Kanadské kosmické agentury.