Článek
Cílem středečního testu ve výrobním závodě a testovacím středisku firmy SpaceX v Boca Chica Village mělo být natlakování palivových nádrží na maximální provozní hodnoty. To se nepovedlo, harmonogram dalších testů se pravděpodobně zpozdí.
STARSHIP |
---|
Super Heavy je první stupeň, který má vynést loď Starship na oběžnou dráhu a poté bezpečně dosedne na přistávací plochu. Vysoký je 68 metrů a pohánět jej mají motory Raptor (celkem 37). |
Druhým stupněm je kosmická loď Starship vysoká 50 metrů, má být znovupoužitelná a také schopná přistát na povrchu s atmosférou i bez ní, například na Měsíci. Vybavena má být šesti motory Raptor. Má sloužit k přepravě až 100 lidí či jako nákladní plavidlo. Počítá se s možnosti dotankování nádrží na oběžné dráze Země, díky tomu bude podle SpaceX moci urazit velké vzdálenosti, i k Marsu. |
Poté, co pozemní tlaková zkouška selhala, bylo navíc vidět, jak se ze stroje vyvalila oblaka plynu a do vzduchu vylétly též části dané lodi, jelikož i ocelový obal to úplně nevydržel a na několika místech se promáčkl, jak je vidět na videu od agentury Reuters.
I stood as still as I could for this long exposure by @melissa_mtz6 and may I say, she nailed it 😊
— Starship Mk1 (@FirstStarship) 2. října 2019
Now you guys can nail it on your walls as a poster 😉 pic.twitter.com/yH4pSGyTz9
Vrchní kuželovitý kryt na plavidlu, tedy jeho „nos“, však poškozen nebyl, byť to některé zdroje uváděly. Na záběrech je ale jasně vidět, že při tomto testu nebyl nasazen, potvrzuje server Spaceflight Now.
Mk1 už nepoletí
Prototyp nazvaný Mk1 byl představen letos v září, kdy šéf společnosti Elon Musk nastínil plány vývoje programu Starship, který by měl nakonec dopravit lidstvo na Měsíc a poté i na Mars.
Takto vypadá kosmická loď, se kterou mají lidé létat až na Mars
Musk nicméně nakonec zmínil, že SpaceX již nebude létat prototypem Mk1 (nezkusí se ani plánovaná výška 20 kilometrů) a místo toho se přesune na novější model. Inženýři se totiž nyní mají soustředit hlavně na Mk3 s vylepšeným designem. Firma má kromě zařízení v Texasu ještě jedno na Floridě, kde vzniká i prototyp Starship Mk2.
Aktuální prototyp Mk1 prý svůj účel splnil svými testy a také napomohl při hledání optimálních řešení během výroby daných kosmických dopravních prostředků.
Muskův Hvězdný skokan má za sebou úspěšný poslední test
Obecně Musk považuje za důležité rozšířit znalosti o světě mimo Zemi, a má-li člověk mít možnost cestovat vesmírem, je podle něj klíčové, aby se vesmírné lodě daly použít opakovaně.
V minulosti rovněž prohlásil, že chce na Mars dostat až milion pozemšťanů. Podle jeho plánů z roku 2016 by se měli první lidé vydat k rudé planetě v roce 2025. Samotný americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) počítá s lety s prvními lidmi k Marsu až po roce 2030.