Článek
S nápadem přišel bývalý hráč a zakladatel fotbalové akademie Karel Kozma, který se svou vizí oslovil vědce z univerzity asi před rokem a půl. Protože je sám absolventem školy, přišlo mu ideální se obrátit se svou vizí právě na zdejší experty přes textilie. A jeho nápad na univerzitě zaujal.
„Snad každý hráč okresní soutěže i fotbalista Premier League zná zimu na střídačce. Tělo ochrání oblečením, ale chodidla a kotníky mrznou. Přece jen kopačky nejsou žádné teplé boty a zvlášť v chladných měsících nebo při hře v dešti je na nohy zima. Zní to jednoduše, ale každý, kdo sportuje, ví, že se musí zahřát a rozcvičit. A když jsme studení, dochází ke zranění a výkon není stoprocentní. To trápí zejména fotbalisty na střídačkách,“ popsal vedoucí katedry hodnocení textilií na TUL Roman Knížek.
Fotbalisté to řeší všelijak, dávají si kopačky do sauny nebo bedniček, kde je nahřívají párou, ale s žádným ideálním řešením dosud nikdo nepřišel. Až nyní, kdy ke vzniku vývojáři z textilní fakulty použili špičkové materiály, které se využívají třeba k výrobě softshellových bund. Přidali do nich ale aktivní zahřívání a nanovrstvu.
Vlněné textilie z alpaky jsou díky tepelným vlastnostem dobrou volbou pro chladné období
„Na nápadu jsme pracovali asi rok. Výsledkem je vak z textilie s integrovanými třemi vyhřívacími destičkami v podšívce, které berou energii z powerbanky. Do fusaku vleze hráč v kopačkách a přetáhne si ho až na stehna,“ popsal Knížek.
Vak nepropustí vodu ani vítr, díky vrchní nanomembráně, a navíc udrží uvnitř ideální klima kolem 25 stupňů Celsia. Je opatřený zipy, a tak se dají snadno vyklepat nečistoty, které hráč dovnitř nanese na podrážkách, dokonce lze vak vyprat v pračce. Délka speciálního fusaku od paty ke špičce je 38 centimetrů, a tak se do něj pohodlně vejdou i nohy hráčů s většími velikostmi bot.
„Sice vak vypadá obyčejně, ale bylo potřeba vyřešit spoustu problémů. Aby to skvěle hřálo, ale zase ne příliš, vysušily se kopačky a nekumulovala se uvnitř voda. Také jsme vak testovali ve velkých vedrech kolem třiceti stupňů i v mrazáku, kde bylo -18, a pokaždé si udržel komfortní teplo. V mrazáku byl kolega zavřený 45 minut, tedy celý poločas,“ popsal iniciátor nápadu Kozma, který našel pro projekt také investory. Mimo jiné třeba dalšího bývalého fotbalistu Martina Klepáče, jež se podílel na financování projektu i na testování vaku.
Sympatický sporťák s brýlemi. ESPN nasazuje do vysílání AI fotbalového analytika
Počáteční investice na vývoj unikátního fusaku byla kolem dvou a půl milionu korun a prodávat by se měl za 14 tisíc. Pro týmy na střídačku vyjde set pro dvanáct bot na 160 tisíc korun. Vyrobený je ve variantě pro dospělého i pro dítě a na jeho výrobě se podílely výhradně české firmy.
V současné době už jej testují hráči amatérských fotbalových klubů, ale i prvoligových celků. „Ohlasy máme pozitivní a řešení je pro ně zajímavé. První kluby by mohly mít vaky ve výbavě už v lednu. Začínáme zatím v Česku, ale chceme oslovit i fotbalisty v zahraničí,“ doplnil Kozma.
Design vaku je navíc uzpůsoben tak, aby si jej mohli fotbalové celky nechat vyrobit v klubových barvách.
Speciální fusak má v budoucnu sloužit i vozíčkářům
U sportovců ale využití speciálního vaku zdaleka nekončí. Tým, který s nápadem přišel, připravuje i variantu, kterou by mohli využít například senioři nebo lidé na invalidním vozíku.
„Měl by být méně robustní, aby na vozíku vypadal elegantně. Vyřešit se také musí umístění powerbanky, aby byla snadno dosažitelná. I vak pro vozíčkáře chceme ve dvou variantách,“ vysvětlil Kozma.
Smart návlek už také chrání užitný vzor. „Bylo pro mě až neuvěřitelné, že s tímto nápadem zatím nikdo nepřišel. Jsem rád, že jsme pomohli najít řešení. Propojuje se tu věda s praktickým využitím a byznysem, navíc se zapojením českých firem. Takové projekty mi na univerzitě dávají smysl,“ dodal Knížek.