Článek
„Probírali jsme se sociálními partnery i otázky financování nepedagogických pracovníků. Asi se všichni shodujeme na tom, že nejméně placené pozice v celé ekonomice jsou největší problém v době vysoké inflace a vysokých cen energií,“ uvedl Bek.
Podle něj vláda nyní hledá nástroje, jak se s tím vypořádat. Jako nástroj se nabízí zvýšení zaručené mzdy. Odmítl nicméně přiblížit, jak by se mohla zaručená mzda měnit, s tím, že nad konkrétními kroky bude ještě jednat s ostatními ministry. Zřejmě na to přijde řeč i při aktuálním jednání vlády.
Už v pondělí se dohodl se šéfem školských odborů Františkem Dobšíkem, že mu odbory rovněž vypracují podklady, jak by měly platy provozních pracovníků škol vypadat.
Bek například poznamenal, že by se platy školních kuchařek mohly porovnat s platy kolegyň v jiných hromadných vývařovnách.
Analýzy pro školy, jaké by měla dopady změna financování
Bek mimo jiné předal představitelům škol podrobné analýzy, jaké by měla změna dopady na financování hlavně základních a středních škol.
Omezení financování učitelských úvazků o pět procent je podle něj pro většinu účastníků přijatelné. To byla jedna z hlavních výhrad školského terénu, kvůli čemuž minulé pondělí stávkovaly tři čtvrtiny škol.
Kromě toho se tripartita zabývala vývojem duálního vzdělávání a spoluprací odborů s firmami na celoživotním vzdělávání.