Článek
Projekt je dalším příkladem toho, že se Česko stále aktivněji podílí na kosmickém výzkumu. Čistý prostor úrovně ISO9 vybudovala společnost S.A.B. Aerospace, jeho sestavení trvalo čtyři měsíce. Poslouží k montáži dvou modulů radaru Rose-L.
Pojem čisté prostory znamená zařízení či místo využívané jako součást specializované průmyslové výroby nebo vědeckého výzkumu. Jsou navrženy tak, aby udržovaly extrémně nízkou hladinu částic jako prach, různé organismy či odpařené částice. Čím nižší je číslo třídy ISO, tím čistší je prostředí – např. třída ISO1 je nejčistší, s přísnějšími limity částic, a třída ISO9 je nejméně čistá. |
Půjde o pozorovací systém programu Copernicus a bude součástí satelitu Sentinel. Na oběžné dráze bude pracovat od roku 2028.
Technologie jako pomocník lidstva
„Cílem mise je sběr dat o povrchu planety Země, zejména pak o typu a rozsahu vegetace, oceánů i rozsahu ledovců. Sběr dat bude mimo jiné využit pro předvídání lidstvo ohrožujících přírodních jevů na Zemi,“ řekl Novinkám Tomáš Moravec z vedení společnosti S.A.B. Aerospace.
Geoprostorová umělá inteligence zlepší předpovědi počasí, ochranu přírody i územní plánování
Rose-L pomůže vědcům s bojem proti klimatické změně a především se suchem, s analýzou kvality půdy, se záchranou krajiny i s obnovou městské zeleně. Data pomohou se zmírnění následků přírodních katastrof, ale poslouží i ke kvalitnější navigaci námořních lodí.
S pomocí této technologie lze sledovat pohyby a deformace zemského povrchu v aktivních seismických zónách, sopky, pokles půdy a budov či infrastruktury, sesuvy půdy a rozsah povodní.
Sentinel již pozorovací zařízení má, ale z nového radaru budou snímky detailnější. „Součástí radaru je dosud největší anténa s plochou 40 metrů čtverečních, která skenuje povrch země v šířce 260 kilometrů,“ vysvětlil Moravec.
Tím, že radar zachycuje světlo různých vlnových délek, je obraz velmi podrobný a kvalitní. Při dálkovém průzkumu Země posbírá radar za sto minut 100 terabytů dat, která si vědci stáhnou ke zpracování ve svých laboratořích.
Kolem Země bude od podzimu kroužit satelit snímkující Česko
Od monitoringu Země po hledání nových planet
Pro montáž modulů jsou potřebné dokonale čisté prostory, protože jde o špičkovou kosmickou technologii. Prostor je v České republice unikátní svojí výškou. Umožňuje montáž modulů Rose-L přesahujících pět metrů.
„Výstavba nové čisté místnosti v takovýchto rozměrech je milníkem v zapojování Leteckého ústavu do kosmických aktivit,“ uvedl jeho ředitel Jaroslav Juračka. Brněnskému VUT, které o tom informovalo i na svém webu, to umožní podílet se na projektech Evropské kosmické agentury (ESA).
Firma S.A.B. Aerospace spolupracuje s Vysokým učením dlouhodobě. Nahrává tomu i fakt, že sídlí v Technologickém parku Brno, tedy v těsné blízkosti univerzitního kampusu. Společnost pracuje hned na několika důležitých kosmických projektech.
Pro ESA například vyrobila modul pro družici Plato. Do vesmíru by měla odstartovat v roce 2026 a s využitím 28 kamer, z toho dvou speciálních ultralehkých, bude hledat planety, na nichž jsou podmínky pro život.
Čištění orbity
Na nedávném brněnském strojírenském veletrhu pak představila společnost i svůj model kosmického systému IOSHEX, který dokáže na oběžné dráze opravovat družice, vyměnit jim baterie, ale také umí oběžnou dráhu zbavovat nečistot a „odhodit“ z ní nefunkční družice, aby shořely v atmosféře.
Na oběžnou dráhu Země poputuje v roce 2028.