Článek
Jihomoravská pobočka ČSO spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky právě od loňského roku. Vytváří tu ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu.
Téměř stovka ohrožených hmyzích druhů
Entomologové z východomoravské pobočky České společnosti entomologické tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do tzv. Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, a jeden druh brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) byl považován dokonce za regionálně vyhynulý v rámci ČR.
Zajímavý byl i nález rýhonosce (Lixus neglectus), vzácného a ohroženého druhu žijícího v písčinách. Jde o endemit střední Evropy, který žije jen v ČR, na Slovensku a v Rakousku v širší oblasti soutoku řek Moravy a Dyje. Donedávna byl v Česku taktéž považován za vyhynulého.
V lesích jižní Moravy je více housenek než v tropech, zjistili biologové
„Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně,” uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.
Vzácné ptactvo
Ornitologové dále v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela.
K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý. Nocovalo tam i devět kormoránů malých a jeden pár dudka chocholatého zde zřejmě i hnízdil.
A kupříkladu rybák černozobý v loňském roce v tuzemsku ani jinde pozorován nebyl. Rybák, který v létě zahnízdil na Lipně, byl rybák obecný.
Tůně, mokřady a rozlivy (rozlivy vody v krajině vznikají, když při vysokých průtocích dojde k vybřežení vody z koryta vodního toku a zaplavení ploch v přilehlé nivě, příp. též vzdálenějších míst - pozn. red.) slouží ptákům také jako významné loviště.
„V létě sem za potravou zalétaly dvě stovky rorýsů obecných, pozorovali jsme tu také 120 vlh pestrých, 250 břehulí říčních a 1500 vlaštovek obecných, které tu i nocovaly v rákosí,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO.
Na Lipně zahnízdil ohrožený rybák, přilákaly ho plovoucí ostrovy
Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy,” doplnil Čamlík.
Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektaru pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.