Článek
„Když jsem začal hledat kabel potřebný k provedení práce, zjistil jsem, že je odpojený a plandá,” řekl Skvorcov. Následně se specialista v CUP ujistil, jestli je teď už kabel připojený ke kontejneru na správném místě. Na to kosmonaut odpověděl: „Naprosto správně (je připojený).”
Následně byl proveden úspěšný test navigačního systému Kurs. „Test Kursu proběhl bez problémů,” potvrdili z pozemního střediska.
Sojuz MS-14 odstartoval bez posádky z kosmodromu Bajkonur 22. srpna k letu, jehož cílem bylo prověřit slučitelnost nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. Kvůli tomu, že šlo o test, nebyla v lodi tentokrát lidská posádka, ale jen zmíněný robot.
Dva dny po startu se loď měla k ISS připojit v automatickém režimu, v určitém momentu se ale přestala přibližovat, a naopak se od ní vzdálila.
Hned bylo jasné, že chyba není v Sojuzu
Experti na Zemi zjistili, že chyba nebyla ve „Fjodorově” lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu modulu MIM-2 (Poisk), tedy místa, u nějž měl Sojuz přistát.
Proto Skvorcov a jeho kolegové, Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan, o dva dny později nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a ručně ji přeparkovali ze spojovacího uzlu na modulu Zvezda k uzlu MIM-2, aby uvolnili prostor pro „ms-čtrnáctku“.
K uvolněnému místu na Zvezdě se pak následující den, 27. srpna, úspěšně v automatickém režimu připojil Sojuz MS-14.
Prověření problému navigačního systému bylo z rozhodnutí CUP odloženo na pozdější dobu. Ve středu 18. a ve čtvrtek 19. září se tím podle agentury TASS zabýval právě Skvorcov.
Příště už bez Fjodora
Rusové každopádně – bez ohledu na problém s připojením lodi – v září oznámili, že android Fjodor už do kosmu nepoletí. Hlavní důvod může na první pohled znít poněkud humorně: prý mu překážejí nohy.
Další ruský robot se bude jmenovat Alexej Leonov, podle kosmonauta, který v roce 1965 vystoupil jako první člověk do volného prostoru při letu vesmírné lodi Voschod 2.