Hlavní obsah

Přijímačky mají studenty prověřit. Ne každý musí dosáhnout na výborný výsledek

6:05
6:05

Poslechněte si tento článek

Letošní deváťáci mají za sebou oba termíny jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Konkurence je i letos enormní a ředitelé středních škol upozorňují, že testy mají žáky především rozřadit podle schopností. Uchazeče o čtyřleté maturitní studium letos více trápila matematika, která přitom byla loni o něco jednodušší.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Děti mají za sebou jednotné přijímací zkoušky v řádném termínu (ilustrační foto).

Článek

„Ne všichni uchazeči jsou schopni přijímací zkoušky z matematiky zvládnout. Ale úkoly jsou záměrně koncipované tak, aby rozřadily žáky, kteří mají vynikající výsledky ze základní školy,“ uvedla pro Novinky Jana Marková, ředitelka Střední školy Brno, Charbulova.

Škola nabízí maturitní i nematuritní obory a je s téměř dvěma tisíci studenty největší v Česku. Velký zájem je zde o studium cestovního ruchu, kde evidují 300 přihlášek, na obor se však dostane jen 60 lidí. Další oblíbenou volbou je obor kadeřník, kam se hlásí 420 zájemců a přijetí se dočká 90.

Uchazeči se letos nejvíce potýkali s matematikou. Minulý týden v pátek se mnoho z nich zarazilo u úlohy týkající se bazénu se šikmým dnem, kde měli u neobvyklého tvaru vypočítat objem, nebo u počítání obvodu záhonu s květinami.

Tento týden v pondělí zase zaujala zahradnická úloha s výpočtem plochy či výdělky pěstitele salátů. „Ne všichni mají udělat zkoušky na plný počet bodů,“ upozornila ředitelka.

„Pár věcí mě v testu zaskočilo a myslím, že matematika byla těžší než čeština. Ale někdo to měl úplně obráceně. Ale že bych vysloveně nevěděl, to se mi nestalo,“ popsal pro Novinky deváťák Matouš Petrášek z Liberce, který se hlásí na čtyřletý maturitní obor záchranář.

„Chodila jsem na doučování, přesto mě některé příklady z matematiky zaskočily. Třeba slovní úloha,“ svěřila se Novinkám žákyně deváté třídy z ostravského Jihu. „Dnes (v pondělí) jsem byla klidnější než v pátek, kdy jsem více zmatkovala. Už jsem si dávala pozor, tak snad to bylo dnes lepší,“ dodala dívka, která doufá, že získá jedno z míst na čtyřletém gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce.

Podle ředitelky gymnázia Šárky Staníčkové se tam letos o místo uchází 109 deváťáků, otevírat budou jednu třídu pro třicet studentů.

Jiný ostravský student zkoušky vidí spíše pozitivně. „Byl jsem připravený, věděl jsem, co mě čeká. Už jsem v minulosti přijímačky na gymnázium absolvoval,“ řekl s tím, že větší nervozitu si prožili spíš jeho rodiče. Matematika mu prý sedla více než čeština.

Zdaleka největší převis zájemců pravidelně hlásí gymnázia v Praze a v dalších velkých městech. Plzeňské Masarykovo gymnázium nabírá na čtyřletý i osmiletý cyklus vždy po dvou třídách, z nichž každá bude mít 32 studentů. „U čtyřletého studia je převis poptávky zhruba jedna ku čtyřem, o osmiletého až jedna ku deseti,“ sdělil Novinkám ředitel Radim Skočný.

Někde jednotná zkouška nestačí

Po skončení zkoušek se výsledky všech testů „sejdou“ v Cermatu. Ten je jako pořadatel jednotné přijímací zkoušky vyhodnotí, přičemž u každého z uchazečů upřednostní test s lepším výsledkem. To znamená, že pokud uchazeč získal v pátek z matematiky třeba 29 bodů a v pondělí 35, bude se mu započítávat pouze druhý výsledek.

„My výsledky zkontrolujeme a dohrajeme k nim naše body. To znamená, že přidáme u každého uchazeče body za prospěch a další věci,“ popsala ředitelka Šárka Staníčková a připomněla tak, že některé střední školy si k výsledkům státní přijímací zkoušky přidávají ještě třeba body za svůj školní test.

Jednou z nich je například Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, kde pro příští školní rok otevírají obor Bezpečnostně právní činnost, který má studenty připravovat na práci v bezpečnostních složkách.

„Všichni, kdo na tomto oboru chtějí studovat, museli projít ještě fyzickým testem. Jeho výsledek pro nás bude při rozřazování uchazečů důležitý. Ti, kteří třeba ovládají skvěle matematiku, ale nezvládnou fyzické testy, by po studiu asi těžko prošli fyzickými testy při příjímání do bezpečnostních složek. A tak výběr děláme už nyní,“ vysvětlil ředitel školy Martin Kubáč.

Na všechny obory, které jablonecká škola nabízí, se letos hlásí asi 600 zájemců, což je třikrát více než loni.

Obrovský zájem přičítá ředitel nejen většímu počtu dětí v ročníku, ale také to podle něj může být změnou uvažování uchazečů. „Myslím, že mnozí přišli na to, že odborným zaměřením se dá oproti všeobecnému vzdělávání v budoucnu vydělat více peněz, a tak se více zajímají o odborně zaměřené obory,“ míní ředitel školy.

Poté, co školy přiřadí k výsledkům z Cermatu také své vlastní hodnocení, putují podklady zase zpět. Na konečné výsledky, které budou zveřejněné v systému DiPSy, si pak všichni musí počkat do 15. května.

Do čtyřletých či kratších oborů se letos přihlásilo 132,5 tisíce žáků. Jednotnou přijímací zkoušku však skládají jen ti, kteří se ucházejí o maturitní obor, s výjimkou oborů s talentovou zkouškou a oborů zkráceného studia. Meziročně se k jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté obory a nástavby přihlásilo zhruba o 4000 žáků více, celkem asi 98 130.

V úterý a ve středu zamířili k přijímací zkoušce zájemci o osmiletá a šestiletá gymnázia. Probojovat se na ně se pokouší 19,4 tisíce páťáků a 7,1 tisíce sedmáků.

Termíny přijímacích zkoušek na SŠ 2025

Řádné termíny jednotné přijímací zkoušky:

  • 11. a 14. dubna
  • 15. a 16. dubna pro víceletá gymnázia

Náhradní termíny:

  • 29. a 30. dubna

Školní a talentové zkoušky:

  • 17. až 23. dubna

Náhradní termíny talentových zkoušek:

  • 24. dubna až 5. května

Zveřejnění výsledků:

  • 15. května

Výběr článků

Načítám