Hlavní obsah

Při hledání studijního oboru není nad osobní setkání, nabídne je veletrh Gaudeamus

Brno

Středoškoláci jsou sice na sociálních sítích často a přes internet jsou si schopni vyřídit téměř všechno, při výběru vysoké školy ale dávají přednost osobnímu setkání. Dokladem toho je veletrh pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus v Brně, který se bude konat tento týden od úterý do pátku na tamním výstavišti. Zájem o něj se zvyšuje.

Foto: Gaudeamus

Gaudeamus se uskuteční od 19. do 22. listopadu na brněnském výstavišti.

Článek

Půjde o třicátý ročník této akce, která je největší svého druhu v České republice. Pořadatelé očekávají, že na ni dorazí zhruba 30 tisíc středoškoláků. Již minulý týden jich bylo na akci přihlášeno o čtvrtinu více než na loňský Gaudeamus. Představí se jim 433 univerzit s celkem 10 tisíci obory.

Na detailech ke studiu záleží

„I mladá generace dobře chápe, že některé věci se prostě klikáním či koukáním do telefonu vyřešit nedají. Jen při jednání z očí do očí se o svém vysněném oboru dozvědí důležité detaily, které na sítích nenajdou. Právě to je důvod, proč návštěvníků akce přibývá,“ řekl Novinkám za její pořadatele Pavel Mikula. Podle něj je nabídka univerzit tak velká, že si vybere každý.

Foto: Gaudeamus

Gaudeamus je i o zábavě.

Středoškolákům sice doporučuje si informace o studijních oborech, katedrách a fakultách nastudovat na webech a sociálních sítích škol, radí ale brát je jako podkladový materiál.

Národní srovnávací zkoušky pro přijetí na VŠ začnou v prosinci, nabídnou sedm termínů

Věda a školy

„Teprve při kontaktu se zástupci univerzity se student dozví, jak u ní probíhá vzdělávání, jaké jsou její technické možnosti a samozřejmě je dobré se již před podáním přihlášky zajímat i o takové věci, jako je ubytování při studiu. Na detailech totiž záleží,“ vysvětlil Mikula.

Foto: Gaudeamus

Na brněnském Gaudeamu se očekává až 30 000 návštěvníků.

I zahraniční VŠ

Na brněnském veletrhu budou kromě univerzit z České republiky zastoupeny i vysoké školy z dalších patnácti zemí. Poměrně silné zastoupení budou mít nově univerzity ze Slovenska. Své obory představí také vzdělávací instituce například z Dánska, Velké Británie, Nizozemska, Německa, Irska, Francie, Belgie, Švýcarska, Španělska, Itálie či Rakouska.

Gaudeamus není jen o pouhé prezentaci škol. Příchozí mohou využít testovací centrum, v němž si vyzkoušejí své znalosti a dovednosti. Volba správného oboru je důležitým životním krokem a může být náročná. Zájemcům pomohou odborníci z poradenského servisu.

Foto: Gaudeamus

Gaudeamus je i příležitostí k otestování si svých znalostí a dovedností.

Každý student návštěvou veletrhu získá přehled o oborech, informace o přijímacím řízení i s termíny a tištěný a elektronický katalog s kontakty na školy. Má možnost otestovat se elektronickým testem studijních typů, poradit se o studiu v zahraničí. Pro pedagogy, výchovné poradce a třídní učitele ze středních škol bude na veletrhu otevřeno Pedagogické centrum.

Foto: Gaudeamus

Gaudeamus nabídne studentům výběr z celkem 10 000 vysokoškolských oborů.

Ze statistik vyplývá, že na Gaudeamus se důkladněji připravují více dívky než chlapci. Minulý týden tvořily bezmála tři čtvrtiny zaregistrovaných na akci. Zhruba 70 procent registrovaných jsou studenti čtvrtého a zbytek pak třetího ročníku středních škol. Zhruba polovinu přihlášeních tvoří studenti gymnázií. Mezi pět nejvíce žádaných oblastí vzdělávání patří ekonomické obory, bezpečnostní obory, biologie, dále ekologie a životní prostředí a také učitelství.

Veletrh bude zahájen v úterý v 9.00 v přednáškovém sále A v pavilonu V brněnského výstaviště. Podrobnosti o akci jsou na webu.

Cermat poupravil vyjádření ohledně přijímačkových testů z angličtiny. Rozhodnout chce co nejdříve

Domácí

Výběr článků

Načítám