Článek
Ochridské jezero vzniklo před 3,5 milionu let a je domovem zhruba 200 endemických druhů, včetně jinde se nevyskytujícího druhu pstruha. Současně je velkou turistickou atrakcí a zdrojem příjmů jak pro Severní Makedonii, tak Albánii.
- Endemit, resp. endemicky se vyskytující organismus, je organismus, který vznikl a je rozšířen pouze na určitém omezeném území a nikde jinde se přirozeně nevyskytuje.
Celé jezero a okolní krajina jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO pod názvem „Přírodní a kulturní dědictví ochridského regionu“. Nejprve byla v roce 1979 zapsána část jezera v dnešní Severní Makedonii a v roce 2019 i jeho albánská část.
Stav ochrany místa se nezlepšuje
Jak tento týden informovala agentura Reuters, ve své letošní zprávě UNESCO varovalo před nekvalitní zástavbou v okolí jezera a nadměrným cestovním ruchem na pobřeží. Upozorňovalo také obě země, že nezavádějí opatření, která by řešila stávající hrozby a předcházela novým.
Na hranicích Albánie a Severní Makedonie jsou pozůstatky nejstaršího jezerního města v Evropě
„Stav ochrany místa (na seznamu světového dědictví UNESCO) se nezlepšuje a neexistuje žádný pozitivní trend, který by začal obnovovat jeho integritu,“ uvedla organizace OSN.
Biolog Zlatko Lefkov konstatoval, že znečištění „se neustále zhoršuje“ a že si vybírá daň na původních druzích a biologické rozmanitosti jezera. „Některé druhy, které se tu vyskytovaly málo nebo zde chyběly, (…) zabírají životní prostor biologicky významným nebo reliktním druhům,“ zmínil.
Podle oficiálních údajů žije v oblasti kolem Ochridského jezera, na jehož březích leží města Ochrid, Struga a Pogradec, přibližně 170 tisíc lidí, což představuje 56procentní nárůst populace za posledních 50 let.
Hladina indické řeky Jamuny zmizela pod nánosem toxické pěny
Místní úřady tvrdí, že je třeba investovat do kanalizačního systému, který byl vybudován v 80. letech minulého století a který už nestačí pro masy turistů přijíždějících k jezeru jako k levnější alternativě dovolené u moře, uvedla Orchidea Tasevská, manažerka v hydrobiologickém institutu v Ochridu.
„Návrhy projektů existují (…), ale stát musí najít prostředky na jejich realizaci,“ řekla Tasevská.
Ekologové taktéž varují, že stálým zdrojem znečištění jsou potoky vlévající se do Ochridského jezera, jakož i menší vesnice na jeho pobřeží.