Článek
„Získané výsledky potvrzují výskyt mikroplastů v důlních vodách a poskytují tak důkaz o znečištění způsobeném lidskou činností. V návaznosti na potencionálně možné využití důlní vody jako zdroje vody v budoucnu přináší tato studie další důkaz o tom, že mikroplasty s největší pravděpodobností již stačily znečistit všechny vodní zdroje, důlních vod nevyjímaje,“ sdělila mluvčí univerzity Petra Halíková.
Mikroplasty byly všude
Odborníci z Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO na odběru vzorků spolupracovali se státním podnikem Diamo, který pomohl potřebné vzorky zprostředkovat.
Odebírali na čtyřech vytipovaných lokalitách v Ostravě a okolí. Odběry se prováděly z Dolu Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích, z Dolu Žofie v Orlové-Porubě a pro srovnání též ze dvou nedalekých mělkých studní. Mikroplasty byly odhaleny na všech testovaných místech.
Mikroplasty už se dostaly i do mraků, mohou ovlivnit počasí, tvrdí vědci
Získané vzorky následně vědci analyzovali pomocí infračervené mikrospektroskopie, která jim umožnila zjistit materiál nalezených částic.
„Identifikovali jsme různou škálu materiálů, ze kterých byly částice vyrobeny. Mezi zjištěné materiály patří například polyetylentereftalát, známý pod označením PET. Dále také polyester či polypropylen, se kterými se každý setkává v běžném životě,“ vyjmenoval jeden z ostravských výzkumníků Jan Halfar.
Vede modrá barva
Vědci zjišťovali např. i množství, tvar, barvu či velikost nalezených částic. Počet mikroplastů ve vzorcích se pohyboval mezi 2,5 a 20 mikroplasty v jednom litru vody. Nejčastějším tvarem byla vlákna a modrá byla nejrozšířenější barvou. Šířka částic se nejvíce pohybovala v rozmezí od jednoho do 50 mikrometrů a délka v rozmezí od 100 do 500 mikrometrů.
„Naše výsledky potvrzují, že mikroplasty jsou součástí nejen prostých podzemních vod, ale i vod z hlubinných dolů. Jejich výskyt je v případě důlních vod z takové hloubky překvapivě výrazný, navíc srovnatelný s počtem částic mikroplastů nalezených ve vzorcích vod z hloubky zhruba pěti metrů, kde je pravděpodobnost kontaminace mikroplasty jistě vyšší,“ shrnula Kateřina Brožová, další členka výzkumného týmu.
Ostravští vědci před časem na výzkumu mikroplastů spolupracovali i s Fakultní nemocnicí Ostrava. Podařilo se jim už prokázat přítomnost mikroplastů v lidské plodové vodě a zároveň v placentě.