Článek
Jinovatka na snímcích orbitální sondy pokrývá krátery sopek v hornaté vulkanické oblasti Tharsis, která se rozkládá v okolí rovníku v délce zhruba 5000 kilometrů. Leží zde i nejvyšší hora Sluneční soustavy – 22 kilometrů vysoká štítová sopka Olympus Mons.
Vědecký tým, který objev popsal v odborném časopise Nature Geosciences, jinovatka překvapila.
Spotted by @ESA_ExoMars & #MarsExpress: a completely unexpected 150 000 tonnes of frost at the top of Mars's equator volcanoes.
— ESA Science (@esascience) June 10, 2024
More 👉 https://t.co/QPBeEE0h5A pic.twitter.com/v0WIyd02V4
„Mysleli jsme si, že kolem rovníku Marsu je to nemožné,“ uvedl podle webu ESA planetolog Adomas Valantinas, hlavní autor studie, který působil na univerzitě ve švýcarském Bernu a nyní je výzkumníkem na americké Brownově univerzitě.
Nové místo pro hledání stop života? Vědci doufají, že objevili na Marsu obří sopku
„Kombinace působení slunečního svitu a řídké atmosféry zde udržuje relativně vysoké teploty na povrchu i na vrcholcích hor, na rozdíl od toho, co vidíme na Zemi, kde namrzlé vrcholky můžeme očekávat,“ poznamenal Valantinas. Existence jinovatky je v takových podmínkách podle něj fascinující.
„Námrazu zaznamenaly i jiné sondy, ale ve vlhčích oblastech, zejména na severních pláních Marsu,“ řekl agentuře AFP jeden z autorů studie Frédéric Schmidt z univerzity v Saclay na předměstí Paříže.
Tenká, přesto na obří ploše
Plochy pokryté námrazou se udrží jen několik hodin okolo východu Slunce, poté se vypaří. Jsou tenké, pravděpodobně silné jen setinu milimetru, zhruba jako lidský vlas.
📷 This stunning image of Olympus Mons, the tallest volcano not only on #Mars but in the entire Solar System, was taken by ESA’s Mars Express as part of new research revealing water frost for the first time near Mars’s equator (where it was thought improbable for frost to exist). pic.twitter.com/VybpYf3ZsK
— European Space Agency (@esa) June 11, 2024
Pokrývají ale obrovskou plochu. Množství námrazy představuje asi 150 tisíc tun vody, která se během chladných ročních období na Marsu vypařuje do atmosféry a následně zase usazuje jako jinovatka.
Podle ESA takové množství vody odpovídá zhruba 60 olympijským plaveckým bazénům.