Hlavní obsah

Překonat 1,5 metru vysoký schod. Replika neolitického člunu se stěhovala do nové expozice

3:33
3:33

Poslechněte si tento článek

Všestary

V Archeoparku pravěku Všestary na Královéhradecku se ve středu stěhovala replika neolitického člunu do nové expozice. Jde o druhý ze tří člunů, které v letech 1995 až 2023 pluly vodami Středozemního moře v rámci čtyř expedic Monoxylon. Je druhý nejdelší, na délku má 9,2 metru a váží 1360 kilogramů. Kvůli jeho rozměrům bylo nutné ho dostat do budovy ještě před její dostavbou.

Transport repliky pravěkého člunu do budoucí expozice v archeoparkuVideo: Ludmila Žlábková, Novinky

Článek

Na nové umístění čekal člun déle než rok ve staré zemědělské budově v deset kilometrů vzdálené obci Hořiněves tak, aby zůstal co nejsušší pro novou expozici. A dostat ho tam nebylo snadné. Už proto, že v budově je schod vysoký 1,5 metru, který bylo nutné bezpečně překonat.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Na cestě člun zdolal 1,5 metru vysoký schod.

„Zvažovali jsme několik variant, ale když se ukázalo, že se dokážeme dostat s technikou dovnitř, tak toto byla nejlepší cesta. Navíc tihle chlapi pro nás už s čluny manipulovali několikrát. Věřili jsme jim,“ poznamenal archeolog a účastník expedic Aleš Panáček.

Člun zavěšený v prostoru

„Expozice bude otevřena v průběhu června. Monoxyl (tj. člun vydlabaný z jediného kusu kmene - pozn. red.) bude zavěšen v prostoru, návštěvníci na něj budou shlížet z ochozu v úrovni prvního patra. Nebo si ho budou moci prohlédnout i zespodu,“ prozradil ředitel archeoparku Radomír Tichý, který je současně hlavním organizátorem expedic Monoxylon.

A dodal, že jde o jeden ze tří člunů, které jejich skupina experimentálních archeologů použila během čtyř realizovaných expedic.

„Tento je nejzasloužilejší. V letech 1998 a 2019 urazil celkem 1200 kilometrů. Vešlo se do něj třináct členů posádky,“ pokračoval Tichý s tím, že všechny tyto expedice ve člunech vydlabaných z jednoho kusu dřeva se snažily přispět k poznání šíření raných forem zemědělství ve Středomoří.

Návštěvníci v archeoparku najdou také další dvě plavidla - nejstarší z roku 1995 i člun z výpravy v roce 2023. Ten byl již inspirován reálnou neolitickou lodí, objevenou roku 1994 při archeologickém výzkumu u italského jezera Bracciano nedaleko Říma. Je 11,5 metru dlouhá, široká až 120 centimetrů a pojme 20 pádlujících a kormidelníka. Všestarští archeologové počítají, že by se na něm mohli plavit i během páté expedice po Egejském moři, zamýšlené v roce 2026.

  • Neolit nebo také mladší doba kamenná je pravěké období zhruba 8000 až 5000 let před naším letopočtem.

Stavební práce na rozšíření expozic archeoparku začaly v prosinci 2023. V přízemí budovy bude foyer, přednáškový a výstavní sál, v nové půdní nástavbě dílny, galerie s expozicí a výstavní sál včetně sociálního zázemí. Náklady na projekt včetně vybavení jsou přes 23 milionů korun bez DPH. Investorem je kraj, 21,6 milionu korun činí dotace.

Výběr článků

Načítám