Článek
Dutertre vyzdvihl např. podíl Zažímalové na projektech Francouzského ústavu pro výzkum ve společenských vědách (CEFRES), který sídlí v Praze a přes 30 let propojuje výzkumné skupiny ve Francii, ČR, Slovensku, Polsku a Maďarsku.
„Kultura, znalosti a vědomosti jsou pojivem Evropy,“ uvedl Dutertre během předávání vyznamenání.
Podle velvyslance je Zažímalová příkladem hlavně pro mladší generace, které díky ní mohou vzhlížet k významné ženské figuře ve vědě. Ona sama ocenění vnímá jako vyznamenání pro celou Akademii věd (AV).
V čele Akademie věd by měla zůstat Zažímalová, zvolila ji většina sněmu
Zažímalová je předsedkyní AV od března 2017, kdy ve funkci vystřídala Jiřího Drahoše. V roce 2021 svůj mandát obhájila a instituci povede do roku 2025. Dlouhodobě prosazuje zlepšení finanční stability AV.
Po Heleně Illnerové je druhou ženou v čele instituce. Pro akademii pracuje od 80. let v Ústavu experimentální botaniky, který v letech 2007 až 2012 také řídila. Působí i jako profesorka Univerzity Karlovy pro obor anatomie a fyziologie rostlin.
TGM, Havel, Forman, Kundera nebo Kubišová
Řád čestné legie je francouzské nejvyšší státní vyznamenání, které se uděluje na základě dekretu francouzského prezidenta, v tomto případě tedy Emmanuela Macrona. V roce 1802 tento řád založil Napoleon Bonaparte, a to za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ.
Mezi jeho české nositele patří Tomáš Garrigue Masaryk, Václav Havel, režisér Miloš Forman, malíř František Kupka, letec František Fajtl, spisovatel Milan Kundera či zpěvačka Marta Kubišová.
Kupříkladu loni byl udělen biskupovi Václavu Malému, významné osobnosti československého disentu a sametové revoluce.