Článek
Svou účast potvrdili zástupci největších světových i českých překladatelských agentur, například Traductera, Alchemy Software Development, Commit, Moravia Worldwide, SDL Trados Technologies, CEET, ale i představitelé významných celosvětových institucí a firem, jako jsou Světová banka či Hewlett-Packard.
Strojové překlady i využití sociálních sítí
Hlavními tématy čtyřdenního setkání budou například strojové překlady – jejich přínosy a rizika, dále využití sociálních sítí v daném oboru a využití lokalizace (zohlednění místních a jazykových specifik) v globalizovaném trhu.
Právě Česká republika se z pohledu překladatelského byznysu stává významným centrem lokalizace. „I to je jeden z důvodů, proč organizátoři vybrali jako místo dění hlavní město Prahu. První ročník konference v loňském roce se uskutečnil v Mexiku,“ říká David Matuška z překladatelské agentury CEET, která je jedním z hlavních partnerů konference.
Jak Matuška prozradil, právě překladatelské postupy, při nichž pomáhají počítače, se budou stále více prosazovat. „Speciální programy umožní například sjednotit terminologii překladů nejrůznějších odborných textů, takže i když se změní překladatel, terminologie zůstane stejná,“ říká o výhodách strojově podporovaných překladů Matuška.
Ceny překladů v Evropě devalvují
Ceny překladů navíc v celé Evropě devalvují. Zatímco v jiných oborech došlo během posledních deseti let k nárůstu cen o cca 20 procent, v překladatelské branži stouply podle expertů ceny v průměru o pouhých 3,5 procenta.
Překladatelé proto musejí hledat nové cesty ke zvýšení tržeb. K nim mohou patřit jak už zmíněná lokalizace, tak i vývoj nových technologií a v neposlední řadě i využívání sociálních sítí, například facebooku jako jednoho z moderních marketingových nástrojů.