Článek
Mezi delegáty jsou podle Blumensteina emeritní předsedové mezinárodní organizace Mensa Chris Leek z Británie a Jim Werdel z USA, osmdesátiletá čestná prezidentka Abbie Salnyová, americká psycholožka, která celý svůj život zasvětila vzdělávání nadaných dětí, i nynější předseda Willem Bouwens z Nizozemska. Do Prahy míří také předsedové většiny národních poboček Mensy, a to i z exotických zemí, jako je Malajsie nebo Indie.
Doprovodný program: čínská kaligrafie a čeština pro cizince
Na výroční setkání bude v Praze vysoká koncentrace špičkových odborníků na informační technologie, matematiku, ekonomiku, management, public relations, astronomii, psychologii či vzdělávání. V programu je více než pět desítek přednášek a workshopů. Hovořit se bude mimo jiné o původu finanční krize, o faktorech ovlivňujících chování voličů či úspěšné vyjednávání, ale také o misi na Mars, původu gravitace, expedicích za zatměním Slunce nebo o roli žen ve vývoji matematiky. Účastníci se mohou naučit základy čínské kaligrafie a češtiny, uvedli pořadatelé.
Delegáti se zaměří na vzdělávání nadaných dětí
Velkou pozornost budou delegáti věnovat podle Blumensteina vzdělávání nadaných dětí, specifikům jejich výuky a mezinárodnímu programu rozvoje rozumových schopností předškolních dětí. Česko představí svým zahraničním kolegům projekt unikátního mensovního gymnázia Buďánka, které se specializuje na výuku nadaných studentů.
Mezinárodní organizace Mensa vznikla v roce 1946 v Oxfordu. Má přibližně 110 000 členů ve více než 100 zemích světa. Jejím posláním je sdružovat nadprůměrně inteligentní jedince bez rozdílu rasy a vyznání a podporovat výzkum a rozvoj inteligence. Česká Mensa navazuje na Mensu československou, která byla založena v roce 1989. Má asi 2000 členů a její hlavní aktivitou je práce s nadanými dětmi a spolupráce se školami.