Hlavní obsah

Praha chce navýšit místa víceletých gymnázií

Vedení hlavního města se v otázce vzepřelo koncepci ministerstva školství. Na návrh radního Antonína Klecandy (STAN) radní schválili dokument, podle něhož se mají rozšiřovat kapacity zejména osmiletých oborů všeobecného vzdělání.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Jednotná přijímací zkouška na osmileté gymnázium - ilustrační foto

Článek

Podle Klecandy by se to týkalo městských, církevních i soukromých škol, počítá s tím koncepce pražské vzdělávací soustavy pro léta 2024 až 28. „V minulosti nebylo dovoleno těmto školám zvýšit kapacitu,“ řekl Klecanda. Praha podle něho tak není v souladu s ministerstvem. To dlouhodobě víceletá gymnázia rozšiřovat nechce.

Radní to odůvodnil vysokým zájmem o osmi- nebo šestileté obory pražských gymnázií a lyceí, a to i od mimopražských studentů. V Praze je tak u přijímacích zkoušek potřeba k přijetí mnohem lepší výsledek než v jiných krajích. „Měli bychom dosáhnout toho, že děti budou mít vyšší pravděpodobnost se tam dostat,“ doplnil radní.

Kdyby Praha nemohla rozvíjet svá víceletá gymnázia, bylo by podle Klecandy namístě zavést spádovost, tedy pravidlo, podle něhož by studenti například nemohli usilovat o přijetí na gymnázium v jiném kraji. Dříve chtěly některé školy rozšířit počet míst ve třídě z 24 na 30, nebylo to ale umožněno. Na středních školách spádovost neplatí. Děti se mohou hlásit na jakoukoliv školu v zemi.

Dokument o vzdělávací soustavě má ještě schválit zastupitelstvo a Klecanda doufá, že kvůli odlišnostem Prahy na něj přistoupí i ministerstvo školství.

Praha hospodařila s přebytkem skoro 30 miliard korun

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám