Článek
Milada Horáková se po svatbě před 75 lety se svým manželem stala členkou Českobratrské církve evangelické a až do svého uvěznění se pravidelně účastnila bohoslužeb ve smíchovském sboru.
Ke kolemjdoucím je socha otočena zády. Před postavou leží na žulové desce zlatá růže v oběšencově oprátce. Postava je v mírně nadživotní velikosti, měří zhruba dva metry. Podle Zoubka má lidi vybízet k tomu, aby po chodníku přistoupili k ní, přečetli si text na pamětní desce, prohlédli si přiložené symboly a zamysleli se.
„Jsem velmi rád, že Městská část Praha 5 mohla přispět na realizaci tohoto pietního místa z prostředků daňových poplatníků městské části. Současně bych chtěl připomenout, že při příležitosti státního svátku vzniku republiky 28. října 2010, zastupitelstvo Prahy 5 rozhodlo udělit Miladě Horákové záslužnou medaili in memoriam,“ uvedl Šesták.
Celkové náklady na vytvoření pietního místa dosáhly částky kolem 250 000 Kč, a to i přesto, že se Olbram Zoubek zcela zřekl svého honoráře. Městská část Praha 5 také přispěla nemalou
Horákovou připomíná v Praze několik pomníků a pietních míst. Například loni vznikl pomník na Pankráci. Její jméno nese také nedávno zřízené gymnázium v Praze 4.
Soud s Horákovou se stal symbolem politických procesů v komunistickém Československu. Před 60 lety, 8. června 1950, byl nad ní a dalšími představiteli nekomunistických stran vynesen trest smrti. Důvodem bylo údajné záškodnické spiknutí proti republice. Horáková byla popravena v ranních hodinách 27. června 1950 na dvoře pankrácké věznice.