Článek
Kontakt se svou sondou Opportunity, která na Marsu pracuje už skoro 15 let, ztratil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) minulý týden. Stalo se tak právě kvůli písečné bouři. [celá zpráva]
I když vítr na Marsu dosáhne své nejvyšší rychlosti, není tak silný jako na Zemi.
Jak nebezpečné to může být? Pro fanoušky románu Marťan Andyho Weira nebo jeho filmové adaptace může být odpověď zklamáním. Bouře na Marsu nejsou úplně tak dramatické, jak jsou líčeny v tomto příběhu.
Vítr na povrchu planety může dosahovat rychlosti až zhruba 97 kilometrů za hodinu, tedy méně než poloviny rychlosti větru některých hurikánů na Zemi. Není proto podle představitelů NASA dostatečně silný na to, aby rozerval nebo převrátil nějaké velké zařízení.
„Atmosférický tlak na rudé planetě je nižší. Takže věci kolem poletují, ale ne tak intenzivně,“ uvedl vědec NASA William Farrell z Goddardova střediska vesmírných letů v americkém Marylandu.
Radiace i zhoršování viditelnosti
Film Marťan přesně ukazuje, jak hlavní postava Mark Watney každý den stírá prach ze slunečních panelů, protože částečky prachu se hromadí a snadno se přichytí, jelikož jsou mírně elektrostatické.
Ale bouře tam skutečně nejsou tak silné. Přesto mohou pro lidi představovat riziko. Protože je atmosféra planety řídká, prach podle odborníků neustále poletuje. To by hypoteticky mohlo komplikovat pravidelnou činnost a viditelnost budoucím lidským výpravám.
„Prachové bouře navíc vytvářejí určitý druh skleníkového efektu zadržujícího radiaci, která by se jinak ztratila ve vesmíru, což planetu zahřívá,“ vysvětlil vedoucí marsovských programů Laboratoře tryskového pohonu NASA Rich Zurek. Lidé se podle něj už tak budou muset se zářením vypořádat, tento efekt riziko jen zvýší.
Bouře zároveň mohou dosáhnout impozantního rozsahu – vědci tvrdí, že ta současná se neustále rozrůstá a případně by se mohla roztáhnout po celé planetě, což bylo na Marsu v minulosti již vidět.
NASA již řeší možná rizika
Když to shrneme, prachové bouře budoucí lidské návštěvníky na sousední planetě určitě neuvězní ani neutrhnou antény od robotických zařízení, jako se to stalo ve filmu Marťan. Místo toho bude pro lidi pravděpodobnější nebezpečí plynoucí z radiace, z akumulace prachu (kvůli statické elektřině) či z méně dramatických rizik spojených s větrem.
Technika poháněná sluneční energií bude i nadále bojovat s prachem ulpívajícím na solárních panelech vozítek, jako je Opportunity.
NASA se nyní seriózně zabývá těmito potenciálními hrozbami pro budoucí vesmírné badatele.
„Opravdu musíme tyto bouře pochopit v dostatečné míře na to, abychom mohli získat určitý stupeň schopnosti je předpovídat,“ konstatoval ředitel programu pro výzkum Marsu ve washingtonské centrále Jim Watzin s tím, že je třeba pracovat na ochraně lidských výprav před nebezpečími, která může přinést tamní počasí.