Článek
Vyplývá to z výsledků průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2014.
V meziročním srovnání je to stagnace
„Index trhu práce je nejsilnější od třetího kvartálu 2011 a na první pohled působí velmi optimisticky. Na druhou stranu třetí čtvrtletí roku je tradičně obdobím, kdy společnosti nejvíce nabírají nové zaměstnance a při pohledu na sezónně očištěná data vidíme spíše stagnaci ve srovnání s 3. čtvrtletími v předchozích letech. Velkou výjimkou je sektor výroba a rozvod elektřiny, vody a plynu, který zaznamenal nejsilnější index v historii tohoto průzkumu v ČR,“ uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Group Česká a Slovenská republika.
Porovnání dle odvětví
Zaměstnavatelé v pěti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější index předpovídá už zmíněné odvětví výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s hodnotou 19 % a po něm odvětví finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům, které očekává růst 10 %. Oproti tomu nejslabší hodnoty vykazují odvětví stavebnictví (-6 %) a doprava, skladování a komunikace (-4 %). Stagnaci lze očekávat v odvětvích státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura (0 %).
Regionální srovnání v rámci ČR
Ze tří regionů - Čechy, Morava, Praha - předpovídá nejsilnější náborové prostředí pro příští tři měsíce Morava s čistým indexem trhu práce 10 %. Zaměstnavatelé v Praze hlásí nejistý trh práce s indexem 1 % a ještě o něco hůře na tom budou Čechy s indexem 0 %. V porovnání s minulým čtvrtletím si Morava polepšila o 11 procentních bodů, v Čechách a v Praze index posílil jen mírně, a to o 2 procentní body.
Globální pohled
Výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí ukazují, že pracovní příležitosti na světových trzích práce zůstávají většinou pozitivní. Zaměstnavatelé ve 37 ze 42 sledovaných zemí a oblastí očekávají nárůst počtu pracovních sil.
Nejsilnější náborové prostředí z globálního hlediska hlásí zaměstnavatelé v Indii, na Tchaj-wanu, Novém Zélandu, v Turecku a Singapuru, kde se přírůstky pohybují od plus čtyřiceti do patnácti procent. Nejslabší – a zároveň negativní – náborové prostředí hlásí Belgie, Francie, Nizozemí a především Itálie s mínus osmi procenty.