Hlavní obsah

Posun severního magnetického pólu se zpomalil. Nechce se mu do Ruska

Zemský severní magnetický pól se nadále pohybuje a stále se opatrně přibližuje k Rusku. Vědce však zaujalo, že se jeho pohyb v posledních zhruba pěti letech značně zpomalil. Na počátku tohoto tisíciletí přitom dosáhla rychlost pohybu magnetického pólu ze Severní Ameriky směrem na Sibiř svých maximálních hodnot v celé historii pozorování.

Foto: Peter Hermes Furian / Panthermedia, Profimedia.cz

Posuny severního magnetického pólu – ilustrační obrázek

Článek

Na zpomalení v sobotu upozornil britský list The Independent s odvoláním na údaje od služby British Geological Survey (BGS). Všimla si toho i ruská agentura TASS.

Podle odborných výpočtů se v období od roku 1600 do počátku 90. let 20. století posouval severní magnetický pól Země ročně o 10 až 15 kilometrů směrem k Rusku. Na počátku roku 2000 se tento proces zrychlil na 55 kilometrů za rok, ale nyní se opět zpomalil na přibližně 25 kilometrů za rok.

Po celá staletí se přitom magnetický pól pohyboval podél severního kanadského pobřeží. Až v 90. letech se dostal do Severního ledového oceánu a poté zrychlil a zamířil k oblastem Sibiře.

Severní magnetický pól Země se neustále posouvá. Míří na Sibiř

Věda a školy

Směrem k severnímu magnetickému pólu Země ukazují ručičky kompasu na severní polokouli – a toto umístění se mění v důsledku měnících se obrysů magnetických polí naší planety.

Potřeba aktualizovat Světový magnetický model

Nově zjištěná data pocházejí z úprav tzv. Světového magnetického modelu (WMM), který vytvořila zmíněná britská služba BGS ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro oceány a atmosféru (NOAA). Model předpovídá umístění pólu v daném okamžiku. Samotný konkrétní nový model má být zveřejněn v prosinci.

„Velká, chaotická a turbulentní koule roztaveného železa, která se pohybuje uprostřed Země, generuje takový rozptyl,“ řekl k severnímu magnetickému pólu a způsobům jeho posunu William Brown z BGS.

„Takže i když můžeme sledovat, jak se daný magnetický pól mění, je poměrně obtížné přesně předpovědět, jak se (jeho pohyb) bude vyvíjet nadále,“ vysvětlil.

Severní magnetický pól

Severní magnetický pól je pohybující se místo na Zemi, konkrétně místo na severní polokouli, ve kterém indukční čáry magnetického pole Země směřují kolmo k zemskému povrchu. Jeho polohu lze určit měřením nebo odhadnout pomocí numerického modelu geomagnetického pole.

Magnetický pól na severní polokouli je vlastně fyzikálně jižní pól – magnetický sever a jih byly totiž definovány podle orientace střelky kompasu; severní pól střelky je tedy přitahován jižním magnetickým pólem. Severní magnetický pól navíc není přesně protilehlý vůči jižnímu, jejich spojnice neprochází středem Země, oba se nacházejí na západní polokouli.

Pohyb pólu je způsoben nepředvídatelnými výkyvy ve víření roztaveného železa, které tvoří většinu vnějšího jádra Země.

Tento magnetický pól tak není totožný s geografickým severním pólem, který zůstává neměnně situován na 90° zemské šířky.

Přes výrazné zpomalení pohybu tak v pomyslném podzemním přetahování o severní magnetický pól mezi Ruskem a Kanadou mají stále navrch Rusové.

Takzvané přepólování Země, zmatené kompasy i ptáci, stejně jako třeba pravidelná polární záře nad Prahou by ale podle vědců neměly být minimálně ještě několik staletí aktuální.

Co se týká výše uvedeného Světového magnetického modelu, na kterém vědci pracují, ten je podle Browna zabudován v podstatě do jakékoli technologie, od chytrých telefonů po auta a letadla. Přispívá též do systémů GPS a využívá se např. i k navigaci vojenských ponorek v arktických vodách.

Unikátní Magnetostroj českých vědců vysvětlí chování magnetického pole ve hvězdném větru

Věda a školy
Související témata:
Severní magnetický pól

Výběr článků

Načítám