Článek
„Někdy mezi půlnocí a čtvrtou ráno to spustíme,“ řekl Právu a Novinkám šéf Cermatu Miroslav Krejčí.
Chyby v pořadnících Cermat opravoval v průběhu minulého týdne a na základě změn algoritmus měnil také rozdělení žáků do škol.
Většinou se jednalo o situace, kdy ředitel například nezapočítal uchazeči body za vysvědčení nebo za vítězství v olympiádách.
Cermat nahrál do systému DiPSy opravené testy přijímaček. Výsledky budou ve středu
„Naposledy jsme algoritmus spustili v pátek, ale pak už nebyl prostor pro to, aby ředitelé mohli všechno zkontrolovat. Ručně jsme tedy analyzovali, kterých uchazečů se to dotkne, ze které školy kam se mají přesunout, zapsali to do systému a informovali ředitele, že jim uchazeč buď přibyl, nebo ubyl,“ uvedl.
„Tato situace nastává cíleně v rámci oprav, které dělám, a je to po dohodě s řediteli. Jsou s tím srozuměni,“ dodal.
Podle šéfa Unie školských asociací Jiřího Zajíčka by neměli mít ředitelé dotčených škol větší problém s úpravami, přestože se jim může stát, že místo 30 studentů jich budou mít 31 či 32.
Přijímačkový test z matematiky pro čtyřleté obory byl letos snazší, potvrdil Cermat
Maximální počet studentů ve třidě má totiž až na výjimky činit třicet.
„Tohle se dá řešit v rámci výjimky. Můžeme jít až na 34, pokud zřizovatel výjimku povolí, takže řešitelné to určitě je a není to pro ředitele ani velká komplikace. Většinou to zřizovatelé povolují poměrně jednoduše, protože míst je málo, a pokud to místo je a lze jít na výjimku, tak je to otázka jednoho dopisu zřizovateli, který to schválí a je to hotové,“ řekl Právu a Novinkám.
Volná místa do pěti dnů
Cermat ve středu zveřejní výsledky prvního kola přijímacího řízení na střední školy a už 20. května bude v systému DiPSy k dispozici seznam škol, která ještě mají volná místa. O ty se mohou ucházet žáci, kteří v prvním kole neuspěli, nebo odmítli na školu, na niž se dostali, nastoupit.
Podle předběžných informací Cermatu by mělo po prvním kole mít jisté místo na některé ze tří škol, kam se hlásili, devět z deseti uchazečů. Do druhého či dalších kol přijímaček se tak může zapojit kolem 13 tisíc osob.
Druhá kola přihlášek se budou konat stejným způsobem jako první kola. Každý bude mít opět možnost zapsat na přihlášku až tři školy a dvě umělecké a určit jim pořadník od nejvyšší priority po nejnižší. Opět bude možné využít systém DiPSy pro plně elektronickou přihlášku anebo hybridní bez udání elektronické identity. Třetí variantou je klasická papírová přihláška.
Uzávěrka podání přihlášek je 24. května.
Ve druhém kole přijímaček už se nekonají státní přijímací zkoušky. Započítávají se body, které žák získal v prvním kole. Pokud se uchazeč v prvním kole jednotných testů neúčastnil, nemůže se hlásit na maturitní obor, kde je státní zkouška povinná.
Třetí kolo a další kola přijímaček už se konají podle starého systému, přihlášky se posílají listinnou formou a volná místa a podmínky pro přijetí si musí uchazeč vyhledat sám.