Článek
Poslední fázi přibližovacího manévru k ISS, která obíhá ve výšce 420 kilometrů nad povrchem Země, zahájila loď Crew Dragon Endeavour nad Indickým oceánem. K úspěšnému zakotvení došlo v sobotu v 11:08 SELČ u dokovacího adaptéru IDA-2 na modulu Harmony.
Ve 13:15 se otevřel průlez a posádka stanice ISS se rozrostla o čtyři nové členy.
K ISS vyrazila nová posádka. Ve „zrecyklovaném” modulu firmy SpaceX
Na oběžnou dráhu dorazili dva zástupci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Megan McArthurová a Shane Kimbrough, jejich japonský kolega Akihiko Hošide (vesmírná agentura JAXA) a Francouz Thomas Pesquet zastupující Evropskou kosmickou agenturu (ESA).
SOFT CAPTURE CONFIRMED 🐉 @SpaceX’s Crew Dragon spacecraft docked to the @Space_Station with astronauts @astro_kimbrough, @Astro_Megan, @Aki_Hoshide and @Thom_astro on board at 5:08 a.m. ET.
— NASA Commercial Crew (@Commercial_Crew) April 24, 2021
Tune in: https://t.co/YeWrpz41EN pic.twitter.com/1uHgiNZpR5
Ve vesmíru stráví šest měsíců a vystřídají na stanici čtyři členy stávající posádky, tři Američany a jednoho Japonce, kteří se ve své lodi Crew Dragon vrátí na Zemi ve středu 28. dubna přistáním do moře v Mexickém zálivu.
„Ve středu se z ISS astronauti Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walkerová a Soiči Noguči vrátí v kabině SpaceX Crew-1 po 163 dnech zpět na Zemi,“ upřesnil pro Novinky popularizátor kosmonautiky Milan Halousek, předseda astronautické sekce České astronomické společnosti.
Z ISS se na Zemi vrátili dva ruští kosmonauti a americká astronautka
Do té doby však bude na ISS i s ruskými kosmonauty celkem 11 lidí, stanice má přitom jen sedm stálých „postelí”. Dva astronauti tak budou spát přechodně ve dvou lodích Crew Dragon připojených k ISS, další dva se pak na několik dní uloží na provizorních místech.
Kosmická pilotovaná loď Crew Dragon Endeavour se dnes v 11:08 SELČ připojila k Mezinárodní kosmické stanici ISS. Posádka stanice tak nyní činí 11 osob. Stav se do normálu 7 vrátí 28. dubna po odletu Crew Dragonu Resilience. pic.twitter.com/K38D4HGL9t
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 24, 2021
V modrém zleva původní část Expedice 65: Michael Hopkins (USA), Soiči Noguči (Japonsko), Mark Vande Hei (USA), Oleg Novickij (Rusko), Pjotr Dubrov (Rusko), Shannon Walkerová (USA) a Victor Glover (USA). Vepředu uprostřed nová posádka: zleva Thomas Pesquet (Francie), Akihiko Hošide (Japonsko), Shane Kimbrough (USA) a Megan McArthurová (USA).
Podle agentury AP je nyní na ISS nejvíce lidí za posledních více než deset let. Měli co dělat, aby se vtěsnali do záběru kamery při gratulačním rozhovoru s šéfy jednotlivých kosmických agentur.
Hrozba na přeplněné oběžné dráze
Samotné zhruba 24hodinové putování nových členů osazenstva ISS však nebylo úplně poklidné. Když se připravovali na spánek, řídící pracovníci mise v ústředí SpaceX v Kalifornii varovali posádku, že kolem modulu v pátek zhruba v 19:43 našeho času prosviští kousek vesmírného odpadu. Astronautům v Crew Dragonu bylo řečeno, aby si oblékli skafandry, posadili se zpět na sedadla a sklopili ochranné štíty.
Šedesát metrů. Tolik chybělo ke srážce Muskova satelitu s konkurenční družicí na orbitě
Podle amerického internetového magazínu Interesting Engineering byl totiž zpozorován objekt, který se původně považoval za bezprostřední riziko pro posádku a loď.
Podle mluvčí NASA Kelly Humphriesové byl sledovaný objekt klasifikován jako „neznámý“ a loď neměla čas provést úhybný manévr.
Vesmírný úřad nicméně později zmínil, že objekt byl 45 kilometrů daleko a nepředstavoval pro astronauty hrozbu, připomněl server The Daily Mail.
Oblohu brázdí další „vláček” Starlinků. Na orbitu putovaly i družice konkurenční služby OneWeb
I když bylo kosmické smetí od kapsle nejblíže 45 km, tak pokud jde o cestování do vesmíru, je to ve skutečnosti znepokojivě blízko. S rostoucím počtem startů raket a satelitů, zejména s množením družic na orbitě, jako je např. systém Starlink od SpaceX, je nízká oběžná dráha Země stále více zaplněna různými úlomky a troskami – kusy raket či již nefunkčními satelity, napsal list The New York Times.
Nad Seattlem proletěly hořící trosky rakety Falcon, která nečekaně zůstala 22 dní na orbitě
Odborníci opakovaně vyjadřují obavy ohledně rizika kolizí.
První let „recyklované“ lodi i rakety
Ačkoli loď od SpaceX letěla s posádkou už potřetí, nyní šlo o první let s využitím prostředku, který se do vesmíru vydal opakovaně, což podle AP znamená zásadní krok v plánech zakladatele firmy Elona Muska dostat lidi na Měsíc a na Mars.
Soukromá loď Endeavour se poprvé na oběžnou dráhu podívala loni v květnu s testovací dvoučlennou posádkou, první stupeň nosné rakety k ISS vynesl čtyři astronauty loni v listopadu.
Rusko začalo se stavbou vlastní orbitální stanice, oznámil šéf Roskosmosu
NASA využívá služeb soukromých společností při dopravě na ISS poté, co v roce 2011 ukončila provoz raketoplánů. SpaceX začala v roce 2012 nejdřív zajišťovat přepravu nákladů a nyní se díky ní už NASA nemusí plně spoléhat na Rusko při vysílání svých astronautů na orbitální laboratoř.