Článek
Dnes mi ráno v práci mistr oznámil, že firmu koupila nová společnost a musíme tak podepsat nové pracovní smlouvy. Já však novou smlouvu nechci, mám tam nižší plat a taky zkušební dobu. Můžete mi poradit, co s tím? Musím novou smlouvu podepsat, když dělám stejnou práci na stejném místě a i mistra mám stejného? |
Přechod práv a povinností
V průběhu pracovněprávních vztahů někdy dochází k různým změnám na straně zaměstnavatele. Zaměstnavatel může být zrušen či rozdělen, přičemž jeho činnost převezme jiná osoba; může prodat či pronajmout svůj podnik jiné osobě, nebo jen převést některé ze svých činností či úkolů na jinou osobu (to se velice často děje v případech tzv. outsourcingu).
Ve všech zmíněných případech poskytuje zákoník práce na základě evropských směrnic zvýšenou ochranu zaměstnancům, kterých se tato změna dotkne. Tito zaměstnanci mají právo na to, aby byl i přes změnu na straně zaměstnavatele jejich pracovní poměr zachován, a to za stejných podmínek, jaké platily doposud.
To je zajištěno pomocí tzv. přechodu práv a povinností zaměstnanců z pracovněprávních vztahů. Řečeno lidsky - zaměstnanci vykonávající činnosti či úkoly, kterých se jejich zaměstnavatel zbavuje, přejdou se všemi svými právy a povinnostmi k jinému zaměstnavateli, který bude tyto činnosti či úkoly nově zajišťovat.
K tomuto přechodu dochází automaticky. Jakékoli rozvazování pracovních poměrů výpovědí nebo dohodou z tohoto důvodu a uzavírání nových pracovních smluv je nadbytečné a tyto dokumenty nemají právní význam. Váš pracovní poměr tak bude trvat bez přerušení, jen se vám změní přímo ze zákona zaměstnavatel.
Ochrana před změnou pracovních podmínek
Pokud dochází k přechodu práv a povinností, musí zůstat zachovány všechny vaše dosavadní pracovní podmínky. Tj. i u nového zaměstnavatele budou platit podmínky dohodnuté ve vaší pracovní smlouvě, a také podmínky, které pro vás vyplývají z vnitřních předpisů zaměstnavatele nebo z kolektivní smlouvy.
Závěr
V případě prodeje podniku přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů všech zaměstnanců automaticky na nového zaměstnavatele (nabyvatele podniku). Nový zaměstnavatel musí zaměstnancům poskytovat úplně stejná práva (mzdy, benefity, zvýšené příplatky, vyšší odstupné atd.), jaká měli u zaměstnavatele původního.
Zaměstnavatel vás nemůže nutit, abyste z důvodu přechodu podepsal novou pracovní smlouvu. I kdybyste se však přesvědčit nechal a novou smlouvu s horšími podmínkami podepsal, nemusí být vše ztraceno – podle Soudního dvora EU se v takovém případě zaměstnanec může domáhat poskytnutí výhodnějších podmínek podle původní smlouvy.
Zkušební dobu v souvislosti s přechodem v žádném případě sjednat nelze - pracovní poměr zaměstnance totiž nadále pokračuje, nevzniká nový. Pokud by vám chtěl nový zaměstnavatel pracovní poměr v takovéto zkušební době zrušit, jednalo by se o neplatný úkon.
Odpovídala Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randl Partners, člen Ius Laboris