Článek
Zaměstnavatel se rozhodl, že přestěhuje celou naší pobočku mimo Prahu. V pracovní smlouvě mám ovšem uvedeno jako místo výkonu práce Prahu. Zaměstnavatel po nás požaduje podepsání dodatku se změnou místa výkonu práce a sdělil nám, že pokud nepodepíšeme, tak dostaneme výpověď a nedá nám ani korunu! Mohu takto dostat výpověď a mám nárok na odstupné? |
Místo výkonu práce
Místo výkonu práce je jednou ze tří podstatných náležitostí, které musí obsahovat každá pracovní smlouva (společně s druhem práce a dnem nástupu do práce). Sjednané místo výkonu práce lze změnit pouze, pokud se na tom zaměstnavatel se zaměstnancem dohodnou.
Pokud však zaměstnanec (případně zaměstnavatel) s takovou změnou nesouhlasí, není možné, aby zaměstnavatel po zaměstnanci vyžadoval práci v jiném místě výkonu práce, ledaže by ho se souhlasem zaměstnance vyslal na pracovní cestu nebo přeložil. To je však pro zaměstnavatele finančně nevýhodné, zejména s ohledem na související cestovní náhrady.
Zároveň pokud zaměstnavatel pro zaměstnance práci ve sjednaném místě výkonu práce nemá a ani zaměstnance nevyslal na pracovní cestu, vznikají tzv. překážky v práci na straně zaměstnavatele a ten musí zaměstnanci poskytovat náhradu mzdy. Z tohoto důvodu je v obdobných situacích obvykle praktičtější pracovní poměr rozvázat.
Výpověď daná zaměstnavatelem
Přemístění zaměstnavatele nebo alespoň jeho části mimo sjednané místo výkonu práce zaměstnance je jedním z důvodů, pro který může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď. V takovém případě pracovní poměr zaměstnance skončí až po uplynutí minimálně dvouměsíční výpovědní doby, která začne běžet od prvního dne kalendářního měsíce poté, co byla výpověď zaměstnanci řádně doručena.
Spolu s poslední mzdou bude zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit i odstupné, jehož minimální výše závisí na délce trvání pracovního poměru a činí tak 1-3 průměrné měsíční výdělky.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Pracovní poměr lze z výše uvedeného důvodu rozvázat také vzájemnou dohodou. I v tomto případě náleží zaměstnancům odstupné ve stejné výši jako při rozvázání pracovního poměru výpovědí. V rámci dohody o rozvázání pracovního poměru se pak můžou zaměstnanec se zaměstnavatelem mimo jiné dohodnout i na zvýšení vyplaceného odstupného. V případě dohody žádná výpovědní doba neplatí, pracovní poměr skončí dnem, který strany v dohodě o rozvázání uvedou.
Shrnutí
Jestliže se váš zaměstnavatel rozhodl přemístit svoji pobočku mimo místo sjednané ve vaší pracovní smlouvě a vy odmítnete podepsat dodatek k pracovní smlouvě týkající se změny místa výkonu práce, tak s vámi může jednostranně ukončit pracovní poměr výpovědí. V takovém případě budete ale mít nárok na odstupné nejméně ve výši odstupňované dle délky trvání vašeho pracovního poměru. Zaměstnavatel vám odstupné nemůže odpírat nebo vás nutit k tomu, abyste se jeho vyplacení vzdala.
Odpovídali Ondřej Chlada a Jakub Lejsek z advokátní kanceláře Randl Partners, člen Ius Laboris