Článek
Jsem zaměstnán na dobu určitou a do skončení pracovního poměru zbývají tři měsíce. Bohužel jsem ale onemocněl a teď mě zaměstnavatel informoval, že již pro mne nemá práci a nabídl mi po skončení pracovní neschopnosti rozvázání pracovního poměru dohodou. Pokud na dohodu kývnu, musí mi dát odstupné? |
Skončení pracovního poměru na dobu určitou
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby, a to bez ohledu na to, zda je v této době zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Jedině pokud zaměstnanec s vědomím zaměstnavatele pokračuje nadále v práci, vzniká pracovní poměr na dobu neurčitou.
Kromě toho může být pracovní poměr na dobu určitou ukončen všemi běžnými způsoby skončení, tedy dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením i zrušením ve zkušební době.
Nárok zaměstnance na odstupné
Podle zákoníku práce má zaměstnanec nárok na odstupné v případě, že jeho pracovní poměr končí výpovědí/dohodou z důvodů organizačních změn nebo ze zdravotních důvodů v důsledku pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo ohrožení touto nemocí.
Pokud dojde ke skončení pracovního poměru z jiných důvodů nebo v případě dohody o rozvázání pracovního poměru i bez uvedení jakéhokoli důvodu, nemá ze zákona zaměstnanec nárok na odstupné.
Skončení pracovního poměru dohodou
Ve vašem případě je tedy rozhodující, zda s vámi chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr dohodou bez uvedení důvodu, nebo z důvodu nadbytečnosti, tedy organizační změny. V prvním případě vám odstupné nenáleží, ve druhém ano.
Pokud se skončením pracovního poměru dohodou nesouhlasíte, můžete uzavření dohody odmítnout. V takovém případě váš pracovní poměr trvá a zaměstnavatel by jej musel ukončit výpovědí z některého ze zákonem stanovených důvodů, nebo počkat na uplynutí doby, na kterou byl pracovní poměr sjednán.
Shrnutí
Povinnost zaměstnavatele vyplatit vám odstupné při skončení pracovního poměru dohodou závisí na tom, z jakého důvodu je dohoda uzavírána. Pokud je tímto důvodem vaše nadbytečnost, měl byste trvat na uvedení tohoto důvodu v dohodě, a náleží vám zákonné odstupné.
Ve vašem případě je však výhodnější se skončením pracovního poměru dohodou nesouhlasit, protože zaměstnavatel již pravděpodobně nestihne ukončit váš pracovní poměr výpovědí a vy tak budete až do konce sjednané doby trvání pracovního poměru zaměstnán a budete pobírat mzdu nebo její náhradu.
Odpovídal Michal Vrajík z advokátní kanceláře Randl Partners, člen Ius Laboris